PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 176–183

Jaromír Čelakovský a rukopisy (RKZ)

[Jaromír Čelakovský and the Manuscripts]

Vladimír Kindl

zveřejněno: 14. 09. 2015

Abstract

The basis of the value and scholarly position of J. Čelakovský with respect to the Manuscript of Dvůr Králové (MDK) and the Manuscript of Zelená Hora (MZH) was formed by his father František Čelakovský who was a long-life advocate of the authenticity of the Manuscripts. Jaromír Čelakovský, as suggested in his Memoires of 1871, considered the discovery of the MDK to be extremely important. Later representatives of Czech legal history – the university course of study, instituted primarily as a result of J. Čelakovský’s activities and efforts – claimed (1969) that J. Čelakovský had not got involved in the dispute over the authenticity of the Manuscripts initiated by Professor Gebauer (linguistics) and Professor Masaryk (sociology) in 1886. Such assumption still survives among legal historians and the purpose of this article is to cast doubts on this premise. This paper attempts to answer the question why T. G. Masaryk considered opinions published in the Národní listy newspaper in a series of articles between March and July 1886 to be opinions of J. Čelakovský although some of the articles were undersigned by J. Grégr and the others remained unsigned, and why Masaryk called those articles “legal defence of the Manuscripts” undoubtedly as an allusion to J. Čelakovský. Even after a decade the wider professional public attributed the authorship of one of unsigned articles to J. Čelakovský (published on 5th March 1886). As lawyer and until his death, Čelakovský considered the issue of the Manuscripts open (expressly for example in 1907, 1911). Our study of the literary legacy of J. Čelakovský in the Literary Archives of the Museum of Czech Literature has brought yet no indication that Čelakovský was preparing any material regarding the Manuscripts to be published under his own name. It leads to an assumption that Čelakovský undoubtedly intervened in the dispute over the Manuscripts in 1886/1887 but not under his own name.

Creative Commons License
Jaromír Čelakovský a rukopisy (RKZ) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení