PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 167–175

Jaromír Čelakovský jako editor středověkých pramenů

Ivan Hlaváček

zveřejněno: 14. 09. 2015

Abstract

Jaromír Čelakovský als Editor mittelalterlicher Quellen Jaromír Čelakovský war in der zweiten Hälfte des 19. a am Anfang des 20. Jh. eine der profiliertesten Gestalten sowohl der tschechischen als auch der gesamtböhmischen Geschichtsschreibung. Hier interessiert seine editorische Tätigkeit, die nicht nur rein wissenschaftlich, sondern auch politisch-historisch von unbestrittener Bedeutung war. Vornehmlich betraf das seine bis heutzutage grundlegende Edition der Privilegien der böhmischen königlichen Städte bis zum J. 1526, obwohl der dritte Band durch die Ungunst der Zeit betroffen wurde und erst nach mehr als sechs Lustren nach Čelakovskýs Tod erscheinen konnte. Aber auch andere seine Editionen waren von Bedeutung, so besonders die Edition der Register des Kammergerichtes, in der Zeit um 1500, der wichtigsten staatlichen gerichtlichen Einrichtung. Aber auch andere seine, diesmal kleineren Editionen verdienen erwähnt zu sein, denn auch sie dienen gut der historischen Forschung. Über die Größe und Breite dieser Čelakovskýs Arbeit weist schon die Tatsache aus, dass sie auch am Umfang mehrere Tausend Seiten umfasst und so ihren Autor zu den wohl fünf produktivsten Editoren der bohemikalen Mediävistik zu zählen erlaubt.

Creative Commons License
Jaromír Čelakovský jako editor středověkých pramenů is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení