PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.
První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.
Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.
Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.
Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
-
Editorial
Editors -
Dědici, dědiníci, svobodníci – právněhistorický pohled
Eduard Krajník -
Pluralismus der Rechtsordnungen als Folge der lutherischen Reformation?
Heiner Lück -
Die juristische Bildung an der k.u.k. Konsularakademie, mit Fokus auf die staatsrechtlichen Studien
Mátyás Szabó -
Rozvoj tělovýchovy a sportu v Předlitavsku v právním rámci spolkových zákonů
Marek Waic -
Hungarian System for the Nomination of Parliamentary Candidates between the Two Wars in the European Context
Gábor Hollósi -
Scholarly Potential of the Lviv Interwar Romanist Community
Grzegorz Nancka -
Tvorba ústavy Slovenské republiky z 21. července 1939 a cesta k jejímu přijetí
Martin Neumann -
Vzpomínka na prof. Boháčka
Michal Skřejpek -
Kotous, J. – Pehr, M. (eds.). Sborník z konference JUDr. Jan Jiří Rückl, Život a doba
Karel Malý