Blog

Foto: Vladimír Šigut

Knižní tipy redakce #3

24.09.2020, 08:00

Třetími knižními tipy redakce provází redaktorka Lenka.

Knižní tipy redakce #2

07.09.2020, 10:40

S dalšími tipy na zajímavé čtení se podělí naše šéfredaktorka Kamila.

„Polský čtenář si na české literatuře nejvíce cení humoru.“ – Leszek Engelking

27.08.2020, 15:00

"Leszek Engelking se v posledních dekádách stará v Polsku o českou literaturu, tlumočí ji čtenářské obci, propaguje, popularizuje, vřazuje do širších česko-polských souvislostí. Jde cestou soustavného překladatelského a literárněhistorického zájmu. Rozptyl jeho pozornosti je maximální: nejméně přes dvě století, od periferních zjevů, častokrát zapomínaných a vytěsňovaných mimo širší čtenářskou obec i ve své české domovině (jako básníci Oldřich Wenzl nebo Vratislav Effenberger) po základní kameny kánonu české literatury (od Karla Čapka k Jáchymu Topolovi)," píše o polském autorovi Radim Kopáč, v jehož pečlivé edici vznikal výbor Engelkingových literárněhistorických textů přeložených českými polonisty s poetickým názvem Komu múza přeje.

Knižní tipy redakce

21.08.2020, 15:55

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a vy nevíte, po jaké knize sáhnout pro zbytek slunečných dní? Inspirovat se můžete u naší redaktorky Adély, která pro vás připravila hned několik tipů (nejen) na srpnovou četbu.

Jak bude vypadat svět po koronavirové pandemii? A nežijeme v něm již nějakou dobu?

16.06.2020, 12:21

Španělská chřipka před sto lety dorazila do světa rozervaného, vyčerpaného a demoralizovaného velkou válkou. Jak je možné, že pandemie, která zabila minimálně pětkrát tolik lidí, než kolik jich zemřelo v první světové válce, si vysloužila dvěstěkrát méně knih? Proč si pamatujeme války a revoluce, ale zapomínáme na pandemie, když ty mění naši ekonomiku, politiku, společnost i městskou architekturu stejně zásadním způsobem?

„Celý náš moderní svět svými kořeny tkví v renesanci…“ Václav Černý

13.05.2020, 08:01

Antologie italské renesanční literatury vychází šedesát let poté, co byly ukončeny práce v první fázi jejího vzniku (1959) za editorství profesora Václava Černého (1905–1987). Záměr tohoto velkorysého projektu vstoupil ve známost teprve po publikování soupisu jeho díla v roce 1997. Dokončování rukopisu provázelo mnoho nesnází, než se ho ujal profesorův žák Jiří Pelán.

Zemřel historik Jan Křen

08.04.2020, 13:30

Milí čtenáři,

s lítostí Vám oznamujeme, že nás ve věku nedožitých 90 let opustil vzácný člověk, historik a vysokoškolský pedagog, signatář Charty 77 prof. Jan Křen. Jeho knihy vycházely v našem nakladatelství od počátku 90. let, loni jsme měli tu čest vydat jeho Čtvrt století střední Evropy, volné pokračování klíčového titulu Dvě století střední Evropy (2005).

V ukázce přinášíme kapitolu z jeho monografie Konfliktní společenství, věnované česko-německým vztahům, která v druhé půlce 80. let vyšla nejprve v samizdatu a pak v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers a stala se jednou z jeho nejreflektovanějších prací.