Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.
První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.
Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.
Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.
Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 46 No 2 (2016), 76–99
Arizácia – negácia práva na vlastníctvo v Slovenskom štáte (1939–1945)
[The Exclusion of Ownership Right in the Legal Order of Wartime Slovak State (1939–1945) as the Part of the Solution of Jewish Matter]
Kristína Novanská Kručayová, Adriana Švecová
zveřejněno: 26. 05. 2017
Abstract
The study deals with the historical development of the aryanisation. Its character had almost the same features like in the other satellite states of Nazi Germany, but it had also some specific signs. The aryanisation, within the historical development, had its evolutionary and revolutionary stage and its complex legal form had been completed after Salzburg negotiations when the government’s regulation no. 198/1941 Sl. z. (better known as Jewish codex) had been enacted. The study is focused on the process of legal expropriation of Jewish owners (personal and corporate entities) mainly its normative aspect (separately the constitutional aspect) and it also points to the theoretical basis of contemporary science of private law. The main aim is to update a broader and a supertemporal context of the given matter in a brief historical and legal memento. Among other things, the study also observes the correlation of Slovak legal order and the real practice that from the contemporary and the current view denied human dignity, liberty and inviolability of the property which are understood as elementary fundamentals of every legally consistent and democratic state.
Arizácia – negácia práva na vlastníctvo v Slovenskom štáte (1939–1945) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X