PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 46 No 2 (2016), 55–75

Postup advokátského stavu v českých zemích proti židovským advokátům před druhou světovou válkou

[The Approach of Czech Attorneys towards their Colleagues of Jewish Origin on the Eve of the Second World War]

Jakub Drápal

zveřejněno: 26. 05. 2017

Abstract

This article deals with the approach of Czech attorneys and of Czech Bar Association towards attorneys of Jewish origin between the 30th September 1938 and 17th March 1939. The timeframe was chosen as the duration of the Second republic, thus between the Munich agreement and the occupation of the republic on the 15th March 1939, and shortly afterwards. The evolution of the approach towards Jewish attorneys is chronologically described and it comprises of two parts. Firstly, the events during the Second republic are discussed and secondly, the circumstances under which attorneys of Jewish origin were expelled on 15th and 16th March 1939 are debated. The findings do not suggest that attorneys and Bar association were primarily anti-Semitic or that their leading motivation was hatred towards Jews. They were mainly interested in their economic situation and since attorneys of Jewish origin were in proportion to the population “over-represented”, Czech attorneys used their origin as a mean to reduce the number of competitors in the field of legal services. However, there were several competing groups and neither Czech attorneys nor those of Jewish origin were unanimous. Discussions held between several groups during the Second republic are described in this article as well as the quick decision of power to exclude attorneys of Jewish origin made in days following the occupation of the republic by Germany.

Creative Commons License
Postup advokátského stavu v českých zemích proti židovským advokátům před druhou světovou válkou is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení