PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 96–111

Ohlédnutí za českou právní slavistikou 19. a prvních desetiletí 20. století

[Review of Slavic Law Studies in Czech Countries in 19th Century and in First Decades of 20th Century]

Ladislav Vojáček

zveřejněno: 14. 09. 2015

Abstract

The branch of the Slavic law studies belonged to the Slavic studies as a multidisciplinary but, at the same time, integrated area of research on the Slavs and their culture (language, art, esp. literature, history, economics, religion and law). In the beginning, the researchers presumed the existence of a common Slavic law and, thus, they focused on finding this law. Later on, they move their attention to comparison of the particular legal systems of the individual Slavic nations. Czech Slavic Law studies has been forming since 1960s, with its main representatives Hermenegild Jireček and Jaromír J. Hanel, later on Karel Kadlec and his followers Theodor Saturník, Rucholf Rauscher and Jozef Markov. In the first part of the article, the author follows the development of the Slavic law studies until the end of the1930s. In the second one, he tries to show how the development, aims and methods of the Slavic law studies were understood and presented both by its main representatives (K. Kadlec, R. Rauscher, F. Čáda and, in the postwar period, Vladimír Procházka) and in the texts written by the team of the top representatives of the Slavic studies since mid 1970s to mid 1990s.

Creative Commons License
Ohlédnutí za českou právní slavistikou 19. a prvních desetiletí 20. století is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení