PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 44 No 2 (2014), 62–81

Státní bezpečnost a kultura v letech 1948 až 1989 – právněhistorický pohled

[State Security and Culture in the Years 1948–1989, the View of Legal History]

Stanislav Polnar

zveřejněno: 21. 05. 2015

Abstract

This article processes the issues of the culture politics in socialistic Czechoslovakia in the years from 1948 to 1989 and part of the State security in this field. It combines the perspective of lawmaking with the view of legal history. The base of essay is formed by the deduction in the fields of general and Czech or Czechoslovak juridical history. The entrance part describes the general framework, in which State security had an influence on cultural sphere. It defines the political control of security apparatus by the communistic party, legal conditions for activities of State security in the culture, the security propaganda as peculiar manifestation of the culture politics, the conception of ideological sabotage in the culture and finally usage of police methods by the regulation of art and science. The following section uses the general knowledge on four basic social areas with the close relation on culture sphere. It describes the activities of State security against free literature, the independent music, the young people and foreign radio broadcasting. The last piece sums up the authors’ findings and delimits the elemental relations between power and culture under circumstances of the rule of communistic party with emphasis on legal links.

Creative Commons License
Státní bezpečnost a kultura v letech 1948 až 1989 – právněhistorický pohled is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení