PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 44 No 2 (2014), 82–96

Dvacet let fungování Ústavního soudu České republiky

Jan Wintr

zveřejněno: 21. 05. 2015

Abstract

Zwanzig Jahre der Arbeit des Verfassungsgerichts der Tschechischen Republik Im Jahre 1993 wurde das tschechische Verfassungsgericht gegründet und begann zu arbeiten. Seine Rechtsgrundlage ist die Verfassung der Tschechischen Republik vom 16. Dezember 1992 und das Verfassungsgerichtsgesetz vom 16. Juni 1993. Die ersten zwölf (von fünfzehn) Richter wurden am 15. Juli 1993 ernannt. Im ersten Urteil vom 21. Dezember 1993 wies das Verfassungsgericht den Antrag einer Gruppe der linken Abgeordneten gegen das Gesetz über die Rechtswidrigkeit des kommunistischen Regimes zurück. Seitdem traf das Verfassungsgericht viele bedeutende Entscheidungen, die das tschechische Rechtssystem wesentlich beeinflussten. Der Artikel beschreibt politische Diskussionen im Abgeordnetenhaus zu den strittigen Fragen des Verfassungsgerichtsgesetzes und das Verfahren zur Ernennung der ersten Richter. Dann stellt er die bedeutendsten Urteile des Verfassungsgerichts in den Jahren 1993–2013 vor, und zwar in diesen Feldern: a) Meinungsfreiheit, b) politische Pluralität, c) Verwaltungsgerichtsbarkeit, d) Gewissensfreiheit, e) Rechte der Wohnvermieter, f) richterliche Unabhängigkeit, g) Schranken der gesetzgeberischen Gewalt, h) kommunale Selbstverwaltung, i) Schutz der Privatsphäre im Telekommunikationsbereich und j) soziale Rechte.

Creative Commons License
Dvacet let fungování Ústavního soudu České republiky is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení