IBERO-AMERICANA PRAGENSIA
IBERO-AMERICANA PRAGENSIA

Časopis Ibero-Americana Pragensia je odborný recenzovaný časopis, původně ročenka, jež od roku 2017 vychází dvakrát ročně. Časopis je zaměřený na dějiny a kulturu Latinské Ameriky, stejně jako na vztahy mezi západním světem a Latinskou Amerikou. Publikuje odborné studie, články, prameny a zprávy o konferencích či recenze jak knižní, tak kulturních událostí. Všechny publikované texty jsou autorské. Odborné články a krátké studie podléhají recenznímu řízení. Důraz je kladen na primární výzkum. Časopis publikuje texty různorodého metodologického i tematického zaměření (historie, literární věda, lingvistika, etnologie, politologie, dějiny umění, translatologie, atd.), stejně jako prameny vztahující se k iberoamerikanistické problematice. Je určen primárně odborné veřejnosti. Texty jsou publikovány ve španělštině, angličtině a portugalštině. Cílem časopisu je prohlubovat povědomí o iberoamerikanistice jako oboru, profilovat jej a sloužit jako oborová komunikační platforma pro polemiky a diskuze, zároveň zvyšovat povědomost o dění v Latinské Americe a mezinárodních vztazích s tímto regionem a přispívat tak k hlubšímu porozumění této oblasti, její historii a kultuře.

Ročenka Ibero-Americana Pragensia byla založena v roce 1967 jako první španělsky vycházející periodikum ve střední a východní Evropě. Ročenka získala postupně značnou prestiž a od počátku 90. let 20. století je pravidelně zmiňována jedním z nejuznávanějších bibliografických časopisů Revista Interamericana de Bibliografía, jejž vydává Organizace amerických států. Od roku 2008 je ročenka registrována Ministerstvem kultury České republiky jako odborný titul. Ročenka vycházela jako recenzovaný titul. V roce 2017 začal časopis vycházet dvakrát ročně a odborné studie prochází oboustranně anonymním recenzním řízením. Ředitelem časopisu je prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., šéfredaktorkou PhDr. Simona Binková, CSc., a výkonnou redaktorkou je Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. Časopis vede výkonný redaktor spolu s redakční radou složenou s tuzemských odborníků z předních českých univerzit, jež slouží jako širší poradní orgán. Na odbornou úroveň časopisu dohlíží dále odborná rada, již tvoří odborníci z předních zahraničních univerzit.

Odborné články jsou publikovány po absolvování recenzního řízení a přijetí redakční radou. Odbornými recenzenty jsou odborníci z tuzemských i zahraničních univerzit. Časopis je otevřen spolupráci a vítá jak odborné články či krátké studie, tak zprávy z konferencí i projektů a recenze. Texty posílejte na email: monika.brenisinova@ff.cuni.cz.

IBERO-AMERICANA PRAGENSIA, Vol 45 No 2 (2017), 75–93

Doctrinal de los cavalleros, de Alfonso de Cartagena (códice de Praga): comentario filológico de la sección “Commo deuen feer efearmentadoslos que vueluen entre los fuyos en tiempo de guerra”

Andreu Bauçà i Sastre

DOI: https://doi.org/10.14712/24647063.2017.10
zveřejněno: 29. 05. 2018

Abstract

Transcription and linguistic study of a fragment of the bookDoctrinal de los cavalleros (Alfonso de Cartagena, cca. 1444). The study is based on the interesting illuminated codex (number 444 I e 7) from the last quarter of the 15th century at the National Archive of Prague, which is written in pergamine and belongs to the Order of Saint Augustine. The copy is by Rodrigo de Oviedo.

klíčová slova: history of Spanish; 15th century; Alfonso de Cartagena; Rodrigo de Oviedo

reference (18)

1. ACADEMIA DE LA LLINGUA ASTURIANA, Diccionariu de la Llingua Asturiana (DALLA), [on-line], [sin año]. Academia de la Llingua Asturiana, [consultado 12 de abril de 2012]. Accesible de: http://www.academiadelallingua.com/diccionariu/index.php.

2. ALARCOS LLORACH, Emilio, Gramática de la lengua española, Madrid: Espasa, 2007.

3. ARCHER, Robert, “Un códice desconocido del ‘Doctrinal de los cavalleros’ de Alfonso de Cartagena” [on-line], València: Editorial Parnaseo, Tirant 14, 2011, pp. 59-71. Tirant, Bulletí informatiu i bibliogràfic de literatura de cavalleries, [consultado 15 de enero de 2012]. Accesible de: http://parnaseo.uv.es/tirant.htm.

4. ARIZA, Manuel, El comentario filológico de textos, Madrid: Arco Libros, 2008.

5. BAUÇÀ I SASTRE, Andreu, La diátesis en las lenguas románicas. Estructuras y tipología, Praga: Universidad Carolina, 2011.

6. CANO AGUILAR, Rafael, Comentario filológico de textos medievales no literarios, Madrid: Arco Libros, 1998.

7. COROMINES, Joan, Breve diccionario etimológico de la lengua castellana, Madrid: Gredos, 2010.

8. FALLOWS, Noel, The Chivalric Vision of Alfonso de Cartagena: Study and Edition of the Doctrinal de los caualleros, Newar (EE.UU.): Juan de la Cuesta, 1995.

9. LAPESA, Rafael, Historia de la lengua española, Madrid: Gredos, 1988.

10. LÓPEZ GARCÍA, Ángel, Cómo surgió el español. Introducción a la sintaxis histórica del español antiguo, Madrid: Gredos, 2000.

11. MARCOS MARÍN, Francisco A., El comentario lingüístico: Metodología y práctica, Madrid: Cátedra, 1978.

12. MARCOS MARÍN, Francisco – SATORRE GRAU, Francisco J. – VIEJO SÁNCHEZ, María L., Gramática española, Madrid: Editorial Síntesis, 1998.

13. PENNY, Ralph, Gramática histórica del español, Barcelona: Ariel, 2001.

14. POLYBIUS, The Histories of Polybius [on-line], Cambridge: Harvard University Press, 1922-1927, vol. VII. The Histories of Polybius, [consultado 19 de mayo de 2012]. Accesible de: http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Polybius/6*.html#36

15. RAE, Ortografía de la lengua española, Madrid: Espasa, 2010.

16. RAE, Nuevo Tesoro Lexicográfico de la Lengua Española [on-line], [sin año]. Real Academia Española, Nuevo Tesoro Lexicográfico de la Lengua Española, [consultado 30 de abril de 2012]. Accesible de: http://buscon.rae.es/ntlle/SrvltGUILoginNtlle.

17. REAL ACADEMIA DE LA HISTORIA, Las Siete Partidas del Rey Don Alfonso X El Sabio [on-line], tomo II, Madrid: Inprenta Real,1807. Frame, Revista de cine de la Biblioteca de la Comunicación, [consultado 19 de mayo de 2012]. Accesible de: http://fama2.us.es/fde/lasSietePartidasEd1807T2.pdf.

18. ŠTĔPÁNEK, Pavel, Čechy a Španělsko ve středověku. Dějiny a umění, Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008.

Creative Commons License
Doctrinal de los cavalleros, de Alfonso de Cartagena (códice de Praga): comentario filológico de la sección “Commo deuen feer efearmentadoslos que vueluen entre los fuyos en tiempo de guerra” is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 160 Kč
ISSN: 0536-2520
E-ISSN: 2464-7063

Ke stažení