PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 2 (2015), 97–114

Legislatívne aspekty populačnej politiky Slovenského štátu (1939–1945)

[Legal Aspects of Population Policy of Slovak State (1939–1945)]

Michal Malatinský

zveřejněno: 30. 05. 2016

Abstract

Since the twenties of the 20th century there was a gradual drop in childbirth in Slovakia. This, together with the ideological fundaments of the Hlinka’s Slovak People’s Party and the influence of the catholic social doctrine, resulted in considerable legislative activity in the area of population politics during the existence of the Slovak state (1939–1945). Consequently, several pro-population measures were established or extended. After two years of legislative process, child benefits for children of workers were adopted in 1941. This also inspired extended post-war legal regulation, which was enacted for the whole Czechoslovak republic. In the effort to negatively motivate citizens to establish families and to have at least two children, the already existing tax on single people was raised. Also due to the influence of the catholic teachings in 1941 a special law was enacted, which tightened penalties for abortions and also criminalised other actions aimed at restricting fertility, e. g. the distribution of drugs with solely contraceptive effect. The statistical data shows that the birth-rate in Slovakia rose during the examined period. However, it is questionable, to which extent it was caused by the above-mentioned legislative measures and to which extent it was caused by other factors.

Creative Commons License
Legislatívne aspekty populačnej politiky Slovenského štátu (1939–1945) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení