Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.
První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.
Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.
Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.
Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 2 (2015), 115–140
Právna zodpovednosť v defašizačnom zákonodarstve Československa a v medzinárodnom práve
[Legal Liability in Defascization Legislation of Czechoslovakia and in International Law]
Jozef Beňa
zveřejněno: 30. 05. 2016
Abstract
The defascization legislation of Czechoslovakia between 1944 and 1945 had two sources; these were presidential decrees and regulations of the Slovak National Council. The author examines an internal issue of content of respective legislation within the two systems in their mutual compatible and complementary relationship. He incorporates these into the wider context of International Law in the form of the Statute of the International Military Tribunal. Priority is given to theoretical aspects of the presumption of liability of persons of German and Hungarian nationality – citizens of Czechoslovakia – who voluntarily accepted the citizenship of a foreign occupying power, and to the issue of establishing and embedding the concept of international criminal liability. The final aim of the paper is tackling and treating of the issue of collective liability and of the issue of crime of preparing a conspiracy against peace – in the activities of the Nuremberg International Military Tribunal. It argues against the constructed institute of collective guilt that was used to discredit the whole denazification legislation of Czechoslovakia. The truth is that this legislation indeed incorporated some extraordinary provisions and institutes, legal structures and concepts. However, these matched the extraordinary situation, crimes against peace, crimes against humanity, which were caused by the states, war aggressors. It also anticipated certain provisions of International Criminal Law contained in the Statute of the International Court of Justice. Czechoslovak defascization legislation was innovative, creative, and reached a high legal quality. It was legitimate, and it was fair.
Právna zodpovednosť v defašizačnom zákonodarstve Československa a v medzinárodnom práve is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X