PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 64–68

Podíl českých právních historiků na vytváření chorvatských právních dějin

Stanislav Balík

zveřejněno: 14. 09. 2015

Abstract

Anteil der tschechischen Rechtshistoriker an der Gestaltung der kroatischen Rechtsgeschichte Die tschechischen Rechtshistoriker bearbeiteten die kroatische Rechtsgeschichte auf der Popularisierungs-, pädagogischen und wissenschaftlichen Ebene. Zu den Persönlichkeiten, die sich der kroatischen Rechtsgeschichte widmeten, gehörten z.B. Vilém Skřivan (1834–1875) oder Jaromír Haněl. Haněl, der auch als Professor an der juridischen Fakultät der Agramer Universität wirkte, machte sich auch die Gründung der Editionsreihe Monumenta historicojuridica Slavorum merediolanium verdient. Konstantin Jireček bearbeitete die Geschichte der Stadt Dubrovník und der anderen dalmatischen Städte. Der bekannte Rechtshistoriker Karel Kadlec (1865–1928), der sich auch allgemein an die slawische Rechtsgeschichte konzentrierte, ist Autor der Übersicht der kroatischen Rechtsgeschichte. Die tschechischen Autoren haben vor Allem Quellensammlungen herausgegeben. Nach dem Zerfall der Österreich-Ungarischen Monarchie hat aber die Interesse der tschechischen Rechtsgeschichte schwer nachgelassen.

Creative Commons License
Podíl českých právních historiků na vytváření chorvatských právních dějin is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení