PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 45 No 1 (2015), 17–26

Rechtsgeschichte an der Jagiellonen-Universität während der galizischen Autonomie (1860–1914)

[Legal history of the Jagiellonian University during the Galician Autonomy (1860–1914)]

Andrzej Dziadzio

zveřejněno: 14. 09. 2015

Abstract

The Galician Autonomy created right conditions for the development of historical and legal sciences at the Jagiellonian University. The Polonisation of the University boosted research on the sources of Polish law and its scholarly editing according to the principles of the German historical school. Since the Polish law had lost its binding force, it could only be studied in terms of its historical development. That enabled the application of the historical research method, consisting in scholarly editing and critical analysis of the sources of Polish common law. The first scholar in Cracow to be influenced by the German historical school was Antoni Z. Helcel (1808–1870). In the Autonomy period his research was continued by the legal-historical school established at the Jagiellonian University and lead by profesor Michał Bobrzyński (1849–1935). The academic achievements of the Cracow school played an important role in sustaining the national identity during the time of political bondage. The dissemination of knowledge about the sources of Polish common law was one of the elements of building national consciousness and tradition. The historians of law at the Jagiellonian University also used new research methods, such as legal-comparative method. Using this approach, professor Stanisław Estreicher (1869–1939) transformed the university course on the history of German state and law into a course on the universal history of law.

Creative Commons License
Rechtsgeschichte an der Jagiellonen-Universität während der galizischen Autonomie (1860–1914) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení