PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 44 No 1 (2014), 112–133

Kodifikace soukromého práva v Egyptě – Sanhúrího kodex a jeho význam pro arabské země

[The Codification of Civil Law in Egypt – Sanhuri Civil Code and Its Importance for Arab Countries]

Lenka Bezoušková

zveřejněno: 25. 02. 2015

Abstract

This article deals with one of the modern civil codes in Arab countries, namely with Sanhuri civil code of 1948. It outlines previous legal regulations in metters of civil law, the court system in Egypt since the 19th century, highlights the background of the passing the code and pays attention to the one of the most influential Arab scholars and lawyers of the 20th century, Sanhuri, who was the leading professor of the civil and comparative law during preparation the draft of the code. Consequently is presented the area of regulations in the code aswell. Sanhuri attempted to achieve modernisation of (egyptian) law through the new approach to Islamic law and borrowing from other legal orders. One of the questions is whether the code was and still is enough Islamic? This question was raised by some scholars. Reason for it was especially the regulation of interest, hazard, contract of insurance in the code which is from the point of Islamic law problematic. Despite of beeing criticised from some scholars for alleged conflict with Islamic law, the Sanhuri civil code remain one the most influential codifications in the Arab world due to its reception by many Arab countries and his more than twelve thousand pages lenght commentary as well.

Creative Commons License
Kodifikace soukromého práva v Egyptě – Sanhúrího kodex a jeho význam pro arabské země is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení