PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 43 No 1 (2013), 84–96

Pokus o reformu československého trestního práva – osnova trestního zákona z let 1921–1926

[The attempt to reform the Czechoslovak criminal law – the draft of the Penal Code from the period of 1921–1926]

Tomáš Jablonický

zveřejněno: 25. 02. 2015

Abstract

The paper is dedicated to an attempt to reform the Czechoslovak criminal law, which was represented by a draft of the Penal Code from the period of 1921–1926. After the rise of the Czechoslovak Republic (1918) a commission for the reform of the Penal Code was established at the Ministry of Justice. The members of this commission were the two key figures of the Czechoslovak criminal law science at that time, prof. August Miřička and prof. Jaroslav Kallab. The result of their work and of the commission was a draft of the Penal Code (1921), which had the task to protect the society from crime more effectively. The commission brought several reform proposals, for instance, it emphasized the importance of the motive of the offender for the assessment of criminal act, or it suggested the traditional bi-partition of the forms of criminal guilt be replaced by a sharply delineated tri-partition. The paper also aims to analyse the background of the origin of the Protection of the Republic Act (1923), which adoption was influenced by the assassination of the former Czechoslovak Minister of Finance dr. Alois Rašín. The paper concludes with the fate of the reform draft of the Penal Code, its amendment and improvement (1926), and the intention of its enactment (1928), which, however, – for several reasons – failed to materialize.

Creative Commons License
Pokus o reformu československého trestního práva – osnova trestního zákona z let 1921–1926 is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení