PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 43 No 1 (2013), 5–24

Rozdělení služebností dle práva římského

[Diferention servitudes in Roman Law]

Jan Šejdl

zveřejněno: 25. 02. 2015

Abstract

The present paper is dedicated to the division of servitudes according to the rules of Roman law. Nevertheless, the classification of servitudes is in this context not only a subject to historical-legal research, it also brings many new and directly applicable findings to current and future legal environments and to the servitudes as they are portrayed in the new civil code of the Czech Republic. The article describes several systems used to classify servitudes according to different criteria and levels. It is essential to note that these different systems are very often contradictory, they intertwine and influence each other. This is how certain characteristics of servitudes emerge and can be defined. This variety of classification modes represents the very special system of servitudes which is reflected in modern legal systems but can be seen also as a historical feature of servitudes revealing the true nature and conditions of their origin in ancient Rome. With regard to the above mentioned diversity in classification of servitudes, this paper can also offer a view on different types of servitudes in those current legal systems that adopted the general legal regulation of iuris in re alinea or in those that prefer to regulate the servitudes ad hoc. In addition, the paper examines a certain number of schemes and categories where the new occurring real rights may be found, and analyses the rights that do not fall into these categories as well as the possible impact of this incompatibility. The present article is intended to serve as a source of information for practitioners as well as for historians or academics dealing with Roman law, while everyone will be approaching the text differently and with different questions.

Creative Commons License
Rozdělení služebností dle práva římského is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení