IBERO-AMERICANA PRAGENSIA
IBERO-AMERICANA PRAGENSIA

Časopis Ibero-Americana Pragensia je odborný recenzovaný časopis, původně ročenka, jež od roku 2017 vychází dvakrát ročně. Časopis je zaměřený na dějiny a kulturu Latinské Ameriky, stejně jako na vztahy mezi západním světem a Latinskou Amerikou. Publikuje odborné studie, články, prameny a zprávy o konferencích či recenze jak knižní, tak kulturních událostí. Všechny publikované texty jsou autorské. Odborné články a krátké studie podléhají recenznímu řízení. Důraz je kladen na primární výzkum. Časopis publikuje texty různorodého metodologického i tematického zaměření (historie, literární věda, lingvistika, etnologie, politologie, dějiny umění, translatologie, atd.), stejně jako prameny vztahující se k iberoamerikanistické problematice. Je určen primárně odborné veřejnosti. Texty jsou publikovány ve španělštině, angličtině a portugalštině. Cílem časopisu je prohlubovat povědomí o iberoamerikanistice jako oboru, profilovat jej a sloužit jako oborová komunikační platforma pro polemiky a diskuze, zároveň zvyšovat povědomost o dění v Latinské Americe a mezinárodních vztazích s tímto regionem a přispívat tak k hlubšímu porozumění této oblasti, její historii a kultuře.

Ročenka Ibero-Americana Pragensia byla založena v roce 1967 jako první španělsky vycházející periodikum ve střední a východní Evropě. Ročenka získala postupně značnou prestiž a od počátku 90. let 20. století je pravidelně zmiňována jedním z nejuznávanějších bibliografických časopisů Revista Interamericana de Bibliografía, jejž vydává Organizace amerických států. Od roku 2008 je ročenka registrována Ministerstvem kultury České republiky jako odborný titul. Ročenka vycházela jako recenzovaný titul. V roce 2017 začal časopis vycházet dvakrát ročně a odborné studie prochází oboustranně anonymním recenzním řízením. Ředitelem časopisu je prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., šéfredaktorkou PhDr. Simona Binková, CSc., a výkonnou redaktorkou je Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. Časopis vede výkonný redaktor spolu s redakční radou složenou s tuzemských odborníků z předních českých univerzit, jež slouží jako širší poradní orgán. Na odbornou úroveň časopisu dohlíží dále odborná rada, již tvoří odborníci z předních zahraničních univerzit.

Odborné články jsou publikovány po absolvování recenzního řízení a přijetí redakční radou. Odbornými recenzenty jsou odborníci z tuzemských i zahraničních univerzit. Časopis je otevřen spolupráci a vítá jak odborné články či krátké studie, tak zprávy z konferencí i projektů a recenze. Texty posílejte na email: monika.brenisinova@ff.cuni.cz.

IBERO-AMERICANA PRAGENSIA, Vol 46 No 1 (2018), 31–49

“Ridiculous Charlatans or Lunatic Neck Cutters”: Image of Spiritism in Republican Brazil

František Kalenda

DOI: https://doi.org/10.14712/24647063.2018.21
zveřejněno: 10. 12. 2018

Abstract

With the ultimate triumph of liberal Republicanism in 1889 in Brazil and the adoption of a constitution promoting the separation of Church and State, the formerly dominant Roman Catholic Church entered a long period of struggle to recover its lost position, fighting both the liberal and secular character of the new regime and increasing competition on the “market of faith”. Spiritism in its originally Brazilian form proved to be one of the key Catholic adversaries during the First (1889-1930) and Second (1930-1937) Republic, provoking continuing attempts within the official Church to confront and discredit the movement. This paper explores such an effort through the Catholic portrayal of Spiritism in its official press, focusing on the way its authors formulated both their theological and “scientific” arguments and how they contributed to the creation of the stereotypes linked with it. Its core is based on an analysis of primary sources, mainly the influential biweekly magazine Mensageiro da Fé.

klíčová slova: Catholic Church; media; “other”; Spiritism; stereotype

reference (15)

1. ARRIBAS, Célia da Graca, "Afinal, espiritismo é religiao?", Master's thesis, São Paulo: FFLCH-USP, 2008.

2. AZZI, Riolando, A Neocristandade: Um Projeto Restaurador, São Paulo: Paullus, 1994.

3. Diniz SILVA, Marcos José, "Catolicismo e Espiritismo: Dimensão Conflituosa do Campo Religioso Cearense na Primeira República," Revista Brasileira de História das Religiões 4, Maringá: Universidade Estadual de Maringá, 2009, pp. 123-144.

4. FERREIRA, Leonardo de Jesus, "'Ventos venenosos': o catolicismo diante da inserção do protestantismo e do espiritismo na Bahia durante o arcebispado de Dom Manoel Joaquim da Silveira (1862-1874)," PhD thesis, Salvador: Federal University of Bahia, 2014.

5. GIUMBELLI, Emerson, "Heresia, doença, crime ou religião: o Espiritismo no discurso de medicos e cientistas sociais," Revista de Antropologia, vol. 40, no. 2, São Paulo: USP, 1997, pp. 31-82.

6. KUGELMANN, Robert, Psychology and Catholicism: Contested Boundaries, Cambridge: Cambridge University Press, 2011.

7. LEME, Dom Sebastião da Silveira Cintra, Carta Pastoral de Dom Sebastião Leme, Arcebispo Metropolitano de Olinda, Saudando os seus Diocesanos, Petrópolis: Vozes, 1916.

8. LUSTOSA, Oscar de Figueiredo, Os Bispos do Brasil e a Imprensa, São Paulo: Loyola, 1983.

9. MOTA SENA, Patrícia, "O Episódio Dos Perdões e a Restauração Católica na Bahia," Master's thesis, Salvador: Federal University of Bahia, 2005.

10. PARGA, Francisca Rafaela, "Católicos em ação: Imprensa Católica Militante – Fortaleza: 1922-1930," in: Marieta de Moraes Ferreira (ed.), Anais do XXVI Simpósio Nacional de História – ANPUH, São Paulo: Associação Nacional de História, 2011.

11. RIBEIRO, Michelle Cartolano de Castro, "O Espiritismo na Visão de Frei Boaventura," Revista Brasileira de História das Religiões 1/3, Maringá: Universidade Estadual de Maringá, 2009, pp. 1-6. RODRIGUES, Lilian de Oliveira Rosa, "A Igreja Católica Apostólica Romana e o Estado Brasileiro: Estratégias de inserçăo política da Santa Sé no Brasil entre 1920 e 1937," PhD thesis, São Paulo: Universidade Estadual Paulista, 2011.

12. SCHNEIDER, Cláudio, "A Editora Mensageiro da Fé," Revista Santo Antônio 1-2, Salvador: Editora Mensageiro da Fé, 1966, pp. 97-107.

13. Silva Dos SANTOS, Israel, "A Igreja Católica na Bahia da Primeira República (1890-1930)," Revista Aulas 4, Campinas: Unicamp, 2007, pp. 1-24.

14. SILVEIRA, Manoel Joaquim da. Carta Pastral Premunindo os seus Diocesanos contra os erros perniciosos do Espiritismo, Salvador: Tip. De Camilo de Lellis Masson & C.:1867.

15. WARREN Jr., Donald, "Spiritism in Brazil," Journal of Inter-American Studies 10/3, Cambridge: Cambridge University Press, 1968, pp. 393-405.

Creative Commons License
“Ridiculous Charlatans or Lunatic Neck Cutters”: Image of Spiritism in Republican Brazil is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 160 Kč
ISSN: 0536-2520
E-ISSN: 2464-7063

Ke stažení