IBERO-AMERICANA PRAGENSIA

IBERO-AMERICANA PRAGENSIA

Časopis Ibero-Americana Pragensia je odborný recenzovaný časopis, původně ročenka, jež od roku 2017 vychází dvakrát ročně. Časopis je zaměřený na dějiny a kulturu Latinské Ameriky, stejně jako na vztahy mezi západním světem a Latinskou Amerikou. Publikuje odborné studie, články, prameny a zprávy o konferencích či recenze jak knižní, tak kulturních událostí. Všechny publikované texty jsou autorské. Odborné články a krátké studie podléhají recenznímu řízení. Důraz je kladen na primární výzkum. Časopis publikuje texty různorodého metodologického i tematického zaměření (historie, literární věda, lingvistika, etnologie, politologie, dějiny umění, translatologie, atd.), stejně jako prameny vztahující se k iberoamerikanistické problematice. Je určen primárně odborné veřejnosti. Texty jsou publikovány ve španělštině, angličtině a portugalštině. Cílem časopisu je prohlubovat povědomí o iberoamerikanistice jako oboru, profilovat jej a sloužit jako oborová komunikační platforma pro polemiky a diskuze, zároveň zvyšovat povědomost o dění v Latinské Americe a mezinárodních vztazích s tímto regionem a přispívat tak k hlubšímu porozumění této oblasti, její historii a kultuře.

Ročenka Ibero-Americana Pragensia byla založena v roce 1967 jako první španělsky vycházející periodikum ve střední a východní Evropě. Ročenka získala postupně značnou prestiž a od počátku 90. let 20. století je pravidelně zmiňována jedním z nejuznávanějších bibliografických časopisů Revista Interamericana de Bibliografía, jejž vydává Organizace amerických států. Od roku 2008 je ročenka registrována Ministerstvem kultury České republiky jako odborný titul. Ročenka vycházela jako recenzovaný titul. V roce 2017 začal časopis vycházet dvakrát ročně a odborné studie prochází oboustranně anonymním recenzním řízením. Ředitelem časopisu je prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., šéfredaktorkou PhDr. Simona Binková, CSc., a výkonnou redaktorkou je Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. Časopis vede výkonný redaktor spolu s redakční radou složenou s tuzemských odborníků z předních českých univerzit, jež slouží jako širší poradní orgán. Na odbornou úroveň časopisu dohlíží dále odborná rada, již tvoří odborníci z předních zahraničních univerzit.

Odborné články jsou publikovány po absolvování recenzního řízení a přijetí redakční radou. Odbornými recenzenty jsou odborníci z tuzemských i zahraničních univerzit. Časopis je otevřen spolupráci a vítá jak odborné články či krátké studie, tak zprávy z konferencí i projektů a recenze. Texty posílejte na email: monika.brenisinova@ff.cuni.cz.

IBERO-AMERICANA PRAGENSIA, Vol 41 No 1 (2007)

O Livro das saudades: A tradução da “Menina e Moça” para o checo
Marie Havlíková

Cultura e imaginación: el barroco en Lezama Lima
Roberto Sánchéz Benítez

Língua e Linguagem de Pepetela n’ O Desejo de Kianda e O Cão e os Caluandas
Mário João Caettano

Dois movimentos integralistas em Portugal e no Brasil
Aleš Tenorio Luna Vrbata

Nuevas representaciones de los negros y mulatos en el discurso historiográfico: El caso de Cartagena de Indias
Angélica Montes Montoya

Portugal e o processo de construção europeia
Maria Manuela Tavares Ribeiro

A divulgação da Tchecoslováquia e dos seus artigos comerciais na América Latina no período entre-guerras (Notas sobre a participação tchecoslovaca nas exposições no Rio de Janeiro, respectivamente nas outras cidades do Cone do Sul, 1918–1938)
Jiří Novotný, Jiří Šouša

Paraíso e escatologia na cultura portuguesa
Frederico Rêgo

As viagens e os viajantes para os portos da Lusofonia
Fernando Cristóvão

Madeira – Inícios e importância da base atlântica portuguesa
Jan Klíma

A Nova África, a Nova Índia e o Novo Mundo – o Brasil – nos escritos quinhentistas checos
Simona Binková

Valentin Stansel – Um observador tcheco do céu brasileiro
Pavel Štěpánek

O missionário jesuíta Joannes Gintzel e as suas cartas do Brasil para Boémia nos arquivos checos
Pavel Zavadil

Literatura checa traduzida para português
Jaroslav Špirk

Tradução e linguagem jurídica: Uma abordagem iniciática aos seus problemas
Joaquim Coelho Ramos

Brasileiros ilegais em Portugal: uma reflexão sobre as fronteiras nacionais
Sergio P. Oliveira

Apoyo de la comunidad checa residente en Ecuador al Gobierno de Londres del Presidente Beneš
Karel Konečný

Relaciones entre Checoslovaquia y México, 1935–1970
Lucia Majlátová

157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 160 Kč
ISSN: 0536-2520
E-ISSN: 2464-7063

Ke stažení