Od roku 2021 časopis nevychází. Posledním vydaným číslem časopisu bylo číslo 2/2020.
Psychologie pro praxi chce navázat na cennou tradici předchozího odborného časopisu Psychologie v ekonomické praxi s tím, že nabízí prostor pro publikování původních příspěvků z psychologie i příbuzných disciplín. Preferovány jsou tyto základní obory: psychologie pedagogická a školní, psychologie práce a organizace, psychologie sociální a vývojová, psychologie zdraví a klinická psychologie. Vítány jsou příspěvky, které se zabývají studiem psychologických témat v rámci různých aplikovaných oblastí či napříč kulturami.
PSYCHOLOGIE PRO PRAXI, Vol 45 No 3 (2010), 9–19
K pojetí těsných interpersonálních vztahů
[To the concept of close interpersonal relationships]
Ivan Slaměník, Zuzana Hurychová
zveřejněno: 17. 02. 2015
Abstract
Close relationships fulfil the need for afiliation and this way they contribute to a psychological well-being of the individual. Into the close relationships we count marriage or partnership, friendship and family relationships. Each of them has its own specifics, but at the same time they have something in common. In the article we discuss the most frequently featured characteristics of close relationships, as interdependency, trust, commitment, intimacy and principle of social exchange. Their role can change with the continuation of the close relationship. Těsné vztahy naplňují potřebu afiliace a přispívají tak k psychické pohodě jedince. K těsným vztahům se řadí manželství či partnerství, přátelství a rodinné vztahy. Každý z nich má svá specifika, ale přesto je něco spojuje. V článku jsou diskutovány nejčastěji uváděné znaky charakterizující těsné vztahy jako vzájemná závislost, důvěra, závazek, intimita a princip sociální výměny, jejichž role se ovšem s trváním těsného vztahu může změnit. Zur Erfassung enger interpersonellen Verhältnisse Enge Beziehungen entsprechen dem Bedürfnis nach Affiliation und tragen dem psychischen Wohlbefinden des Einzelnen bei. Zu engen Beziehungen zählen wir die Ehe oder Partnerschaft, Freundschaft und familiäre Beziehungen. Jede hat ihre eigenen Besonderheiten, aber einige Dinge sind gemeinsam. Der Artikel diskutiert die am häufigsten berichteten Merkmale der engen Beziehungen, wie Abhängigkeit, Vertrauen, Engagement, Intimität und Prinzip des sozialen Austauschs, dessen Rolle sich aber mit der fortsetzenden engen Beziehung ändern kann.
klíčová slova: Close relationship; interdependency; intimacy; commitment; trust těsný vztah; vzájemná závislost; intimita; závazek; důvěra Enge Beziehung; Abhängigkeit; Intimität; Verpflichtung; Vertrauen
157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 80 Kč
ISSN: 1803-8670
E-ISSN: 2336-6486