PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE
PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE

Právněhistorické studie (dále jen PHS) jsou odborným časopisem zařazeným do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS, vydávaným Univerzitou Karlovou v Praze za vědecké garance Katedry právních dějin Právnické fakulty UK v univerzitním nakladatelství Karolinum. PHS jsou časopisem zaměřujícím se na obor právních dějin a témata, která s nim souvisí.

První číslo časopisu vyšlo v Nakladatelství Československé akademie věd v červnu roku 1955. Časopis byl nejprve vydáván Kabinetem právních dějin ČSAV, později Ústavem státu a práva ČSAV a poté Ústavem právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

PHS vycházejí třikrát ročně v dubnu, srpnu a prosinci a otiskují původní vědecké práce, vedle nich i recenze, anotace a zprávy z vědeckého života z oboru právních dějin. Přinášejí rovněž komentované materiály právněhistorické povahy. PHS přijímají příspěvky od domácích i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou uveřejňovány v původním jazyku, a to v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině, italštině nebo polštině.

Časopis Právněhistorické studie (ISSN 0079-4929) je evidován v Českém národním středisku ISSN (vedena Státní technickou knihovnou). Časopis je evidován Ministerstvem kultury ČR podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), a má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18813.

Časopis Právněhistorické studie je tzv. otevřeným časopisem, a zajišťuje otevřený přístup k vědeckým informacím (Open Access). Veškerý obsah od čísla 48/2 je zveřejněn na webových stránkách časopisu (studie od čísla 43/2013), přičemž přístup k němu mají všichni bezplatně.

Časopis Právněhistorické studie využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

PRÁVNĚHISTORICKÉ STUDIE, Vol 46 No 1 (2016), 16–44

Opätovne k súdnemu zákonníku pre ľud (Zakon sudnyj ljudem): K možnostiam rekonštrukcie archaického práva na Veľkej Morave

[Again on the Zakon sudnyj ljudem : On the Possibilities of Reconstruction of Archaic Law in Great Moravia]

Tomáš Gábriš, Róbert Jáger

zveřejněno: 18. 11. 2016

Abstract

When researching law in Great Moravia, one can move in two directions - to study archaic law from before the arrival of the Byzantine missionaries Constantine and Methodius, and on the other hand, the law that we find in the extant sources as written down by the Constantine, Methodius and their disciples. So far, the research of the written sources prevailed in the sense of analysing contents of the extant written sources. However, it is questionable to what extent these texts do reflect the law actually applicable in Great Moravia, and what is the relationship of these standards to the previously existing archaic law. Should one wish to compensate for the lack of research on the original, archaic law applicable before the arrival of the Byzantine missionaries, there are two ways to do so. The first way is the one which, although also primarily focused on the extant written sources, tries to analyse the differences between the extant texts and their Byzantine models from which the missionaries drew. By identifing differences, the reasons for these differences, the aims pursued and the tools used by the Byzantine missionaries one may be able to uncover the archaic legal norms of behaviour that the missionaries tried to tackle in their written texts. The second way how one may get closer to knowing the archaic law applicable before the Byzantine influence became dominant, is also connected to the extant written sources. However, this time it is their linguistic analysis rather than content analysis that can help us further. It is namely highly probable that the missionaries did not replace completely the archaic legal terminology by new legal notions; quite the opposite, one may expect they used the original terminology in their translations of Byzantine laws into Slavic language. The extant sources can hence enshrine important archaic legal terminology to be uncovered, being a carrier of potential archaic legal meaning hidden in the words that we are still using up until nowadays.

Creative Commons License
Opätovne k súdnemu zákonníku pre ľud (Zakon sudnyj ljudem): K možnostiam rekonštrukcie archaického práva na Veľkej Morave is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

240 x 170 mm
vychází: 3 x ročně
cena tištěného čísla: 250 Kč
ISSN: 0079-4929
E-ISSN: 2464-689X

Ke stažení