PSYCHOLOGIE PRO PRAXI
PSYCHOLOGIE PRO PRAXI

Od roku 2021 časopis nevychází. Posledním vydaným číslem časopisu bylo číslo 2/2020.

Psychologie pro praxi chce navázat na cennou tradici předchozího odborného časopisu Psychologie v ekonomické praxi s tím, že nabízí prostor pro publikování původních příspěvků z psychologie i příbuzných disciplín. Preferovány jsou tyto základní obory: psychologie pedagogická a školní, psychologie práce a organizace, psychologie sociální a vývojová, psychologie zdraví a klinická psychologie. Vítány jsou příspěvky, které se zabývají studiem psychologických témat v rámci různých aplikovaných oblastí či napříč kulturami.

PSYCHOLOGIE PRO PRAXI, Vol 47 No 1 (2012), 103–109

Zkušenosti s případy dětské obezity, které byly označeny jako důsledek zanedbávání péče o dítě

[The Experiences with Childhood Obesity that Has Been Identified as a Result of Parental Neglect]

Hana Včelařová, Marcela Bendová

zveřejněno: 17. 02. 2015

Abstract

The Experiences with Childhood Obesity that Has Been Identified as aResult of Parental Neglect The paper provides an overview of cases of childhood obesity which were apparently caused by parental neglect of these children. In certain foreign countries particularly morbid obesity is considered a signal that the child’s lifestyle is not acceptable. Social workers in these countries cooperate with other professionals (such as paediatricians etc.) in an attempt to construct more differentiated measures to search for these cases of childhood obesity more effective and possibly with less restrictive means of assistance. In comparison with these international experiences, the experiences of our social workers with this kind of childhood obesity as a warning signal seem apparently rather rare. Zkušenosti s případy dětské obezity, které byly označeny jako důsledek zanedbávání péče o dítě Příspěvek poskytuje přehled o některých z dosud získaných poznatků a názorů na případy dětské obezity, které byly označeny jako důsledek zanedbávání péče o tyto děti. V některých zahraničních státech se zejména tzv. morbidní obezita dětí stává jedním ze signálů o tom, že s životními podmínkami dítěte není něco v pořádku. Pracovnice sociální péče v těchto státech užívají za spolupráce s dalšími odborníky (např. s pediatry) různě odstupňovaná opatření, která jsou odbornou i laickou veřejností diskutována ve snaze nalézt pro takto (a snad oprávněně) posuzované případy dětské obezity skutečně účinné a pokud možno co nejméně restriktivní způsoby pomoci. Zdá se, že ve srovnání s těmito zahraničními zkušenostmi jsou zkušenosti našich pracovníků sociální péče s registrováním dětské obezity coby varovného signálu zatím poměrně vzácné – některé případy jsou v závěru uvedeny. Erfahrungen mit kindlicher Fettleibigkeit als Fo lge von Vernachlässigung der Kinder Der Beitrag gibt einen Überblick über zuvor erworbene Kenntnisse und Meinungen über Fettleibigkeit bei Kindern, die als Folge der Vernachlässigung der Kinder identifiziert worden sind. In einigen Ländern wird insbesondere die sogenannte morbide Adipositas als Signal verstanden, dass mit dem Wohl des Kindes etwas nicht stimmt. Sozialarbeiter in diesen Ländern setzen sich in Zusammenarbeit mit anderen Fachleuten (z.B. Kinderärzten) ein und leiten unterschiedlich abgestufte Maßnahmen ein. Man bemüht sich, Lösungen zu finden, die Fälle von Fettleibigkeit bei Kindern wirklich effektiv und so wenig wie möglich restriktiv behandeln. Es scheint, dass im Vergleich mit den internationalen Erfahrungen unsere Sozialarbeiter Fettleibigkeit bei Kindern als Warnsignal immer noch relativ selten registrieren – einige Fälle sind am Ende des Artikels aufgelistet.

klíčová slova: Childhood extreme obesity; social care; parental neglect; therapy; USA; GB extrémní obezita u dětí; sociální péče; zanedbávání péče o dítě; terapie; USA; VB extreme Fettleibigkeit bei Kindern; Soziale Betreuung; Vernachlässigung; Therapie; USA; GB

157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 80 Kč
ISSN: 1803-8670
E-ISSN: 2336-6486

Ke stažení