AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 6 No 1 (2016), 15–31

Tržní hospodářství v katolickém sociálním učení – historický přehled a sociálněetická analýza

[Free market economy in Catholic social teaching: historical overview and socio-ethical analysis]

Gerhard Kruip

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2016.1
zveřejněno: 01. 07. 2016

Abstract

Catholic social teaching, beginning in the 19th century, aimed at nurturing and improving Christian morality in the emerging industrialized societies. However, several significant studies demonstrate that changing social structures were also responsible for the ‘social question’ of the time. Consequently bishops, such as Ketteler, fought for social reforms and a new social order. Nevertheless, the idea that free market economy could play a significant role in coordinating economic agents seemed foreign to Catholic social teaching. In this paper, I argue that today Catholic social teaching acknowledges and appreciates market economies, if and insofar as they are regulated and understood in the sense of a ‘social and ecological market economy’. These principles also need to be implemented on the global scale. This approach corroborates the vision of Pope Francis, despite his radical criticism of worldwide capitalism.

klíčová slova: Catholic social teaching; Free market economy; Social market economy; Social justice; pope Francis

Creative Commons License
Tržní hospodářství v katolickém sociálním učení – historický přehled a sociálněetická analýza is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení