AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 4 No 2 (2014), 247–258

Apocrypha as Texts That Had No Future? Reflections on Christian Texts of the Past

Elisabeth Hernitscheck

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.7
zveřejněno: 10. 12. 2014

Abstract

In contemporary Biblical Hermeneutics, the perception of a gulf between past and present mind-set has led scholars to seek for a transcending and universal moment within authoritative scriptures of Christianity (Schneiders, Bieringer). While authoritative texts are broadly accepted within Christianity on the basis of the conception of revelation and inspiration, the multitude of Early Christian Apocrypha has been broadly neglected in hermeneutical considerations so far. However, Apocryphal texts deserve our attention not only because of the quantitative aspect of the bulk of preserved Early Christian apocryphal literature but also because these scriptures reflect a certain dialogue with other texts, probably including texts that are regarded as canonical today. By this mirrored dialogue and commitment to Christian faith, a future perspective of hope and salvation is documented, which unites Christians of the past and today. Therefore, as testimonies of faith, Early Christian Apocrypha are necessarily relevant and crucial to hermeneutical attempts to bridge the gap between past and present. Apokryfy – texty určené k zapomnění? Zamyšlení nad křesťanskými texty minulosti Současná biblická hermeneutika se zabývá otázkou, jakým způsobem je možné překlenout propast mezi minulostí a současností. Badatelé v této oblasti (Schneiders, Bieringer) přišli s přístupem, který hledá transcendentální a univerzální moment v křesťanských textech. Zatímco autorita těchto textů není na základě konceptu zjevení a inspirace křesťanských písem nikterak zpochybňována, množství raně křesťanských apokryfních textů bylo doposud z hermeneutických zkoumání vyloučeno. Tyto texty však zasluhují naši pozornost nejen proto, že je jich velké množství, ale zejména proto, že reflektují dialog s jinými texty, které jsou dnes součástí křesťanského kánonu. Právě díky dialogu s kanonickými texty a oddanosti křesťanství je v apokryfech zdokumentována víra v budoucnost v naději a spáse, která spojuje křesťany minulosti a současnosti. Křesťanské apokryfy nám tedy pomáhají překonat propast mezi minulostí a přítomností, a jsou proto nezbytnou až zásadní součástí hermeneutických zkoumání.

klíčová slova: Normativity of the Future; Biblical Hermeneutics; Early Christian Apocrypha; Early Christianity; Christian communities; Hypotexts; Testimonies of Faith; Sinngebung normativní charakter budoucnosti; biblická hermeneutika; raně křesťanské apokryfy; rané křesťanství; křesťanská společenství; „hypotexty“; svědectví víry; Sinngebung

Creative Commons License
Apocrypha as Texts That Had No Future? Reflections on Christian Texts of the Past is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení