AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 4 No 2 (2014), 233–246

Readers, Texts, and the Fusion of Horizons: Theology and Gadamer’s Hermeneutics

Matthew W. Knotts

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.6
zveřejněno: 10. 12. 2014

Abstract

The practise of hermeneutics originates in a theological context, and indeed, the work of Hans-Georg Gadamer has exerted an influence over theologians and religious persons for the last half century. What if any relevance does a text, for instance, a biblical one, have for us today? Is it severed from us due to its historical and temporal distance? Even if it has some message which can be relevant today, how is one to access and interpret it? Gadamer deals with such issues in his masterwork Truth and Method, offering resources through his understanding of the nature of texts and what he calls the fusion of horizons. For Gadamer, an horizon constitutes one’s worldview. Yet this horizon is subject to expansion and revision, as well as contact with other horizons. In this process of fusing horizons, understanding occurs between minds, and one grows in one’s awareness and pursuit of truth. Gadamer maintains that this can happen across both hermeneutical and historical boundaries, hence preserving the applicability of a text to a different context without compromising its unique historical origins. Čtenář, text a splývání jejich horizontů: Teologie a Gadamerova hermeneutika Zájem o hermeneutiku se zrodil v teologickém prostředí. Jednou z nejvlivnějších postav a vzorů hermeneutiky od poloviny minulého století až dodnes se stal Hans-Georg Gadamer. Jaký má pro nás, lidi 21. století, smysl biblický text? Nebo se zeptejme takto: má pro nás vůbec nějaký smysl? Je od nás časově i dějinně vzdálen. I kdyby pro nás nějaké poselství přece jen měl, otázkou zůstává, jak jej interpretovat? Těmito a podobnými otázkami se zabývá Gadamer ve svém životním díle Pravda a Metoda. Ukazuje, jak s takovými texty pracovat. Jako klíče využívá způsob porozumění charakteru textů a to, čemu říká splývání horizontů. Horizontem se podle Gadamera rozumí náš světonázor. Každý horizont se rozpíná, podléhá přehodnocování a také se setkává s jinými horizonty. Během splývání horizontů dochází k porozumění a přibližování pravdě. Podle Gadamera se toto vše děje napříč hermeneutickými i historickými hranicemi – text musí být aplikovatelný v jiném než jeho původním kontextu, ale současně zůstává zachována jeho historická jedinečnost.

klíčová slova: Hermeneutics; (Fusion of) horizons; Interpretation hermeneutika; (splývání) horizontů; interpretace

Creative Commons License
Readers, Texts, and the Fusion of Horizons: Theology and Gadamer’s Hermeneutics is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení