AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.
Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.
Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.
AUC THEOLOGICA, Vol 1 No 1 (2011), 67–86
Kdy není teologická etika teologická: problémy v české tradici morální teologie
[When is Theological Ethics not Theological? Problems in the Czech Tradition of Moral Theology]
Libor Ovečka
DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.61
zveřejněno: 26. 06. 2020
Abstract
The article questions real theological character of some streams of the older Czech moral theological thought which ended in 1948 (beginning of the communist regime) and after 1989 has never been quoted or mentioned. It was a rationalistic neo-scholastic period of abstract philosophical theology The blind alleys of theology can be traced in such areas as: the Scripture and philosophical speculation; “good” deed being good only as resulting in one’s eternal happiness; personal spiritual life and universally binding moral norms; moral norms and the church and state law; natural ethics; dependence of theology on the political situation; universal validity and particular character of catholic moral theology; moral and religious norms of acting; moral responsibility to one’s conscience and ethical responsibility to a heteronomous authority. As examples of a really theological moral theology the work of Thomas Aquinas and Franz Bockle are presented. Their rationally constructed theology may be opposed by legal or disciplinary measures, religious manipulation, direct arguing by the will of God, or blind obedience. Nevertheless, personal moral responsibility remains undisputed. It is necessary to free oneself from some thought patterns and false traditions to uphold responsibility to the tradition of faith and real theology.
klíčová slova: theological ethics; moral theology; Czech history before 1948; neo-scholasticism; blind alleys of theology; conscience; personal moral responsibility
Kdy není teologická etika teologická: problémy v české tradici morální teologie is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398