Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 65 No 1 (2019), 55–69
Doručování písemností a elektronický právní styk v pracovněprávních vztazích
[Delivery of documents and electronic communication in labour law relations]
Ján Matejka
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2019.5
zveřejněno: 22. 03. 2019
Abstract
The current legal framework for contracting in labour law is certainly traditional and in the spirit of fundamental labour law principles sufficiently protective. In terms of modern, flexible or other standard forms of electronic legal relations it must also be critically examined as the wide application of protection regulation is usually an obstacle to further development of modern forms of legal relations. The development of the information society presupposes an effective, legally permitted and demonstrably reliable tool enabling an efficient electronic legal contact and archiving of related electronic records. It is precisely electronic documents that form the dominant part of the most standard contractual processes including labour law. The simplicity, quickness, ergonomics and overall efficiency of these tools not only lead to the use of electronic documents more often than paper documents, but also to the fact that electronic documents are used where traditional forms of legal action based on documentary record have been used. The purpose of this article is to offer a certain perspective and to stimulate a discussion on the issue of the current construction of the implementation of electronic written legal proceedings in labour law based on a certain mandatory limitation that “if the legal action has not been delivered, it does not exist” in favour of the related, although at the same time contradictory but civilistic, in many respects, more appropriate thesis, according to which it must be delivered to the sphere of disposition of the other contracting party.
klíčová slova: doručování; písemnost; pracovněprávní vztah; flexibilita; elektronický podpis; formální náležitosti; prokazování; elektronický dokument; důkazní spolehlivost
reference (17)
1. Bělina, M. – DRÁPAL, L. – BĚLINA, T. – BOGNÁROVÁ, V. – DOLEŽÍLEK, J. – NOVOTNÝ, Z. – PICHRT, J. – PUTNA, M. – ROTHOVÁ, E. – STÁDNÍK, J. – ŠTEFKO, M. Zákoník práce. 2. vydání. Praha: Nakladatelství C. H. Beck, 2015.
2. Bureš, J. – DRÁPAL, L. Občanský soudní řád. Komentář. Praha: C.H. Beck 1996, s. 61.
3. ČERMÁK, K. ml. Elektronický podpis: pohled soukromoprávní, Bulletin advokacie č. 11/2002, s. 64–77.
4. ELIÁŠ, K.. Právní úkony na soukromých listinách se zvláštním zřetelem k jejich podepisování. AD NOTAM, 1996, č. 3, s. 53.
5. Kment, V. Nahradí elektronický podpis prostý ten tradiční vlastnoruční? In: Bulletin advokacie. Roč. 2016, č. 12, s. 5.
6. KORBEL, F. – MELZER, F. Písemnost, elektronický a biometrický podpis v elektronickém právním jednání, Bulletin advokacie č. 12/2014, s. 31, apod.
7. Krčmář, J. Právo občanské, díl V. – Právo dědické. Praha: Všehrad, 1930, s. 22.
8. LAVICKÝ, P. a kol. Občanský zákoník I. Obecná část (§ 1−654). Komentář. 1. vydání, Praha: C. H. Beck, 2014.
9. Mason, S. Electronic Signatures in Law. Cambridge University Press, Cambridge, 2012, s. 259. CrossRef
10. MATEJKA, J. – GÜTTLER, V. Electronic Written Documents and Biometric Options of Their Signing – Problem of Evidentiary Reliability and Personal Data Protection. In: The Lawyer Quarterly, 2018, roč. 8, č. 1, s. 38–50.
11. MATEJKA, J. – GÜTTLER, V. Electronic Written Documents and Biometric Options of Their Signing – Problem of Evidentiary Reliability and Personal Data Protection. In: The Lawyer Quarterly, 2018, roč. 8, č. 1, s. 38.
12. MATEJKA, J. K otázkám některých základních lidských práv a svobod v souvislosti s právní ochranou biometrických údajů. Právník. Roč. 155, č. 12 (2016), s. 1055
13. MATEJKA, J. K využití elektronického podpisu v pracovněprávních vztazích, Právo a zaměstnání, 5/2001, s. 5–11.
14. MATEJKA, J. Úprava elektronického podpisu v právním řádu ČR, Právník, 5/2001, s. 582–611.
15. MATEJKA, J. Vybrané právní překážky elektronického obchodu, Parlamentní zpravodaj, 3/2002, s. 12–13.
16. POLČÁK, R. Elektronické právní jednání – změny, problémy a nové možnosti v zákoně č. 89/2012 Sb., Bulletin advokacie, č. 10/2013, s. 34–40.
17. POLČÁK, R. Praxe elektronických dokumentů, Bulletin advokacie č. 7–8/2011, s. 55.
Doručování písemností a elektronický právní styk v pracovněprávních vztazích is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478