AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 65 No 1 (2019), 71–92

Závislá práce a její právní regulace na počátku 21. století – výzvy a perspektivy

[Dependent work and its legal regulation at the beginning of the 21st century – challenges and perspectives]

Jakub Morávek

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2019.6
zveřejněno: 22. 03. 2019

Abstract

The paper is focused on some problematic aspects of labor law legislation. The author critically evaluates legal regulation and legislative proposals regulation of working hours, leave, termination of employment etc. The author also presents possible solutions. His reflextions is also based on an international comparison.

klíčová slova: labor law; working time; employment termination; leave; labor union

reference (11)

1. <bez popisu>

2. Bělina, T. – DRÁPAL, L. a kol. Zákoník práce. Velký komentář. 2. vyd. Praha: C. H. Beck 2015.

3. Morávek, J. Ke změně některých sociálních paradigmat z hlediska právní úpravy pracovněprávních vztahů. In: Koldinská, K. (ed.). Pocta Věře Štangové. Plzeň: Aleš Čeněk 2018.

4. Morávek, J. Limity právního řádu a sociální stát v době moderních technologií. In: Pichrt, J. – Boháč, R. – Morávek, J. Sdílená ekonomika – sdílený právní problém? Praha: Wolters Kluwer 2017, MORÁVEK, J. O vhodnosti a nevhodnosti novelizace zákoníku práce. In: Gregorová, Z. (ed.) Pracovní právo 2016. Zákoník práce v novelizaci, důchodová reforma v akci. Acta Universitatis Brunensis, Iuridica. vol 581, Masarykova univerzita, Brno, 2017, s. 20–54.

5. Morávek, J. Prostředky moderní techniky a právní úprava pracovněprávních vztahů v České republice. In: Barancová, H. (ed.) Pracovné právo v digitálnej dobe. Olomouc: Leges 2018, MORÁVEK, J. Prostředky právní ochrany a právní úprava pracovněprávních vztahů – problematické aspekty. In: DVOŘÁK, J. a kol. Soukromé právo 21. století. Praha: Wolters Kluwer 2018. s. 332–346.

6. MORÁVEK, J. Sdílená ekonomika nejen z hlediska právní úpravy pracovněprávních vztahů. SOCIETAS ET IURISPRUDENTIA – Medzinárodný internetový vedecký časopis zameraný na právne otázky v interdisciplinárnych súvislostiach. Právnická fakulta Trnavské univerzity v Trnavě, Trnava, 2017. ročník V. svazek 4. s. 124–142.

7. Morávek, J. Seznámení zaměstnance s rozvržením pracovní doby v perspektivách času. In: Hromada, M. (ed.) Pocta Jarmile Pavlátové k 85. narozeninám. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni 2018, s. 31–41.

8. MORÁVEK, J. Skončení pracovního poměru – aspekty NOZ, Acta Iuridica Olomucensia, Vědecký časopis právnický, sv. 8, 2013, s. 43–56.

9. Morávek, J. Skončení pracovního poměru – mancipace v pracovním právu?. In: Bělovský, P. (eds.). Caro amico – 60 kapitol pro Michala Skřejpka aneb Římské právo napříč staletími. Praha: Auditorium 2017.

10. Pichrt, J. – ŠTEFKO, M. – MORÁVEK, J. Analýza alternativních způsobů řešení sporů v pracovněprávních vztazích. Praha: Wolters Kluwer 2016

11. ROUČEK, F. – SEDLÁČEK, F. a kol. Komentář k československému obecnému zákoníku občanskému a občanské právo platné na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. Díl. V. §§ 1090–1341, Praha: Wolters Kluwer 2013.

Creative Commons License
Závislá práce a její právní regulace na počátku 21. století – výzvy a perspektivy is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení