e-kniha
Transfigured Night

Transfigured Night

Moníková, Libuše

témata: beletrie
edice: Modern Czech Classics

e-kniha, 1. vydání
překlad: Posten, Anne
vydáno: květen 2023
ISBN: 978-80-246-5302-0
formáty e-knihy PDF, epub, mobi
doporučená cena: 400 Kč

E-shop

Anotace

Píše se rok 1992, od pádu komunismu uběhly tři roky, Československo se chystá rozdělit na dva samostatné státy a věhlasná tanečnice a choreografka Leonora Marty se vrací domů.

Po návratu do země, kterou opustila, musí čelit třem vztahům: k městu svého mládí, k minulosti své vlasti a novému románku s německým ctitelem, Thomasem Aspergerem. Vzhledem k tomu, že Thomas je potomkem odsunutých sudetských Němců, jsou všechny tři vztahy neoddělitelně propojeny.

Román, který poprvé vyšel v roce 1995 v němčině, vypráví příběh hrdinky, která sdílí stejný osud s jeho autorkou. Provádí čtenáře jejím rodným městem a současným světem. Transfigured Night je mistrovským dílem české literatury, které čerpá inspiraci z osobitého stylu Leoše Janáčka a Thomase Pynchona. Je důkazem toho, že národní literatura nemusí být psaná v jediném jazyce.

Recenze

While Transfigured Night offers a snapshot of one character’s experience in Prague in the 1990s, the book’s themes, particularly the uncertainty about capitalism, are still relevant today. In the city center, vendors continue to sell Matrjoški painted with the faces of famous actors and military caps sporting the hammer and sickle. When the city shut down during the COVID-19 pandemic, talks of reviving the city tourist center to a more authentically Czech space – or at least one devoid of the proliferation of imported junk – were renewed. Moníková’s final novel, therefore, presents English-speaking readers with familiar questions to consider about the city and our future, even for those familiar with the country’s past.
Anna West (apofonie, 12. 2. 2024)

Nejnovější tituly v edici