AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 4 No 2 (2014), 197–208

Edice Biblia Hebraica Quinta (BHQ)

[The Edition Biblia Hebraica Quinta (BHQ)]

Adrian Schenker

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.3
zveřejněno: 10. 12. 2014

Abstract

The paper explains the approach applied for the edition of Biblia Hebraica Quinta (BHQ) in the context of previous critical editions of the Hebrew Bible. A concise historical survey presents the progress of the Biblical scholarship especially in the Hebrew language. It devotes more attention to the comparison of critical editions of the Hebrew Bible, in particular of Kittel’s work in the Biblia Hebraica and in the succeeding Biblia Stuttgartensia (BHS). The author justifies the adoption of the text of the Codex Leningradensis and clarifies the wider usage of sources in the critical apparatus, which differs in this way from the previous critical editions of the Hebrew Bible. Autor vysvětluje přístup uplatňovaný při vydání Biblia Hebraica Quinta (BHQ) v kontextu předchozích kritických vydání hebrejské bible. Pomocí stručné historické sondy předkládá vývoj práce s biblickým textem, zejména v originálním hebrejském jazyce. Větší pozornost je věnována srovnání kritických vydání hebrejské bible, zvláště Kittelovy práce obsažené v Biblia Hebraica a na ni navazující Biblia Hebraica Stuttgartensia (BHS). Autor obhajuje převzetí biblického textu z Leningradského kodexu a objasňuje širší využití pramenů v kritickém aparátu, který se právě v tomto směru odlišuje od předchozích kritických vydání hebrejské bible.

klíčová slova: Bible; Hebrew Bible; Old Testament; Biblia Hebraica Quinta; Masoretic Text; Codex Leningradensis; Masora magna; Masora parva Bible; hebrejská bible; Starý zákon; Biblia Hebraica Quinta; masoretský text; Leningradský kodex; masora magna;

Creative Commons License
Edice Biblia Hebraica Quinta (BHQ) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení