AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 4 No 2 (2014), 179–195

Biblická interpretace po začátku 21. století: stav a vize

[The Biblical Interpretation at the Beginning of the 21st Century: The Status and a Vision]

Jaroslav Brož

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.2
zveřejněno: 10. 12. 2014

Abstract

The paper presents an overview of the situation of the biblical scholarship after the beginning of the 21th century. After a brief historical introduction the factors are specified that have influenced a present-day positive acceptance of the methodological pluralism. Nevertheless the keystone of the biblical interpretation remains Historical Criticism that combines a diachronic and synchronic approach to ancient texts and that in comparison with its beginning achieved certain innovations. A great expansion enjoy in our times the interpretative approaches, which are not a method in proper sense, but rather specific aspects of interest that bring a reader to understanding and to the actualization of a text. Majority of the approaches have as common denominator an intense orientation on the role of a reader in the process of interpretation. From the hermeneutical point of view is desirable to see a text as an open reality that offers ever new interpretations. Článek nabízí přehled stavu metod biblického bádání na počátku 21. století. Po krátkém dějinném úvodu jsou uváděny faktory, které měly vliv na dnešní pozitivní přijímání metodologického pluralismu. Přesto základem biblické interpretace zůstává historicko-kritická metoda jako kombinace diachronního a synchronního přístupu k starověkým textům, která došla oproti svým počátkům určité inovace. Velké rozšíření dnes zaznamenávají tzv. interpretační přístupy, které nejsou metodou ve vlastním smyslu, ale hledisky dílčích zájmů, která čtenáře vedou k pochopení a aktualizaci textu. Většina přístupů má jako společného jmenovatele silnou orientaci na úlohu čtenáře v interpretačním procesu. Z hlediska hermeneutického je žádoucí nahlížet text jako otevřenou veličinu umožňující stále nové výklady.

klíčová slova: Interpretation of the Bible; Hermeneutics; Diachrony; Synchrony; Historical Criticism; Biblical Theology interpretace Bible; hermeneutika; diachronie; synchronie; historická kritika; biblická teologie

Creative Commons License
Biblická interpretace po začátku 21. století: stav a vize is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení