AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.
Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.
Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.
AUC THEOLOGICA, Vol 1 No 2 (2011), 105–133
Postmoderní kritika křesťanství Jeana-Françoise Lyotarda a její teologická reflexe
[Christianity as a hegemonic narrative of love? Jean-François Lyotard’s postmodern criticism of Christianity and its theological reflexion]
Martin Kočí, Martin Mihalik
DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.57
zveřejněno: 26. 06. 2020
Abstract
The article deals with the postmodern criticism of Christianity. Our investigation focuses on French philosopher Jean-Francois Lyotard who was the leading figure of the theory of postmodernism. Lyotard’s postmodern thinking includes a philosophical reflection of Christianity. He criticizes Christianity to be an oppressive hegemonic narrative of love. This article wants to deal with Lyotard’s critique of Christianity theologically. Nevertheless, Lyotard’s description of Christianity is understandable only in the context of his thinking about the shift between modernity and postmodernity. Therefore, Lyotard’s theory about the end of modern master narratives as a significant characteristic of postmodernity is offered in the first part of the paper. We elaborate the notion modern master narrative and then we ask the question, whether is possible to apply this category to Christianity. Our answer is that a certain type of Christianity could be described as a master narrative of love. We point out the reasons why Christianity could become an oppressive (modern) master narrative and we look for a (postmodern) solution. We propose the outline of the theological concept which is called the open narrative of Christianity developed by Flemish theologian Lieven Boeve.
klíčová slova: Jean-François Lyotard; postmodernism; Christianity; love; modern master narrative; open narrative
Postmoderní kritika křesťanství Jeana-Françoise Lyotarda a její teologická reflexe is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398