AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 65 No 1 (2019), 9–17

Římskoprávní základy úpravy závislé práce

[Roman-Law Basics of the Dependent Labour]

David Falada, Kamila Stloukalová

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2019.2
zveřejněno: 22. 03. 2019

Abstract

The article endeavours to introduce certain basic aspects of the position of a dependent labourer in the Roman world. Such introduction involves information on the systemisation of the relevant employment contract (the locatio conductio operarum) within the framework of Roman obligations, as well as its distinction from similar contracts having identical roots, i.e., the lease of an object (the locatio conductio rei) and the contract for work (the locatio conductio operis). In addition, a brief description of the values respected by the Romans must be included as well, as the behaviour of the Roman society establishes a contextual environment for the limited utilisation of the employment contract.

klíčová slova: Roman law; employment law; dependent labour; locatio conductio; employment contract

reference (19)

1. Alföldy, G. Storia sociale dell'antica Roma. Bologna: Il Mulino 1987.

2. Bartošek, M. Encyklopedie římského práva. Praha: Academia 1994.

3. Bartošek, M. Škola právnického myšlení. Praha: Karolinum 1993.

4. Berger, A. A Labor Contract of A.D. 164: CIL, III, P. 948, No. X. Classical Philology, 1948, 43(4), 231–242. CrossRef

5. Bible. Písmo svaté Starého a Nového zákona. Ekumenický překlad, Praha: Ústřední církevní nakladatelství 1979.

6. Brunt, P. A. Free Labour and Public Works at Rome, The Journal of Roman Studies, 1980, 70, s. 81–100. CrossRef

7. Conradie, M. The Constitutional Right to Fair Labour Practices: A Consideration of the Influence and Continued Importance of the Historical Regulation of (Un)Fair Labour Practices Pre-1977. Fundamina, 2016, vol. 22, Nr. 2, s. 163–204. CrossRef

8. Dajczak, W. – GIARO, T. – LONGCHAMPS DE BÉRIER, F. Právo římské. Základy soukromého práva. České vydání P. Dostalík. Olomouc: Iuridicum Olomoucense 2013.

9. Digesta seu Pandectae, tomus I, liber I–XV, fragmenta selecta. Digesta neboli Pandekty, svazek I, kniha I–XV, vybrané části. Překlad Peter Blaho, Michal Skřejpek, Jarmila Vaňková, Jakub Žytek. Praha: Karolinum 2015.

10. Heyrovský, L. Dějiny a systém soukromého práva římského. Díl II. 5 vyd. Praha: J. Otto, 1921.

11. Jolowicz, H. F. – NICHOLAS, B. Historical Introduction to the Study of Roman Law. 3rd edition. Cambridge-New York-London-Melbourne: Cambridge University Press 1972.

12. KINCL, J. – URFUS, V. – SKŘEJPEK, M. Římské právo. Praha: C. H. Beck 1995 (2. vyd. / 1. vyd. v C. H. Beck v tomto kolektivu autorů).

13. Perozzi, S. Istituzioni di diritto romano. Vol. II. Firenze: G. Barbèra, editore 1908.

14. PRAŽÁK, J. M. – NOVOTNÝ, F. – SEDLÁČEK, J. Latinsko-český slovník k potřebě gymnasií a reálných gymnasií. 10. vyd. Praha: Československá grafická unie 1937.

15. REBRO, K. – BLAHO, P. Rímske právo. Bratislava-Trnava: Wolters Kluwer (Iura Edition), 2003.

16. Skřejpek, M. Římské soukromé právo. Systém a instituce. Plzeň: Aleš Čeněk 2011.

17. Ürogdi, G. Tak žil starý Řím. Praha: Orbis 1968.

18. VARRO, MARCUS TERENTIUS. De lingua Latina V–VII. Přel. Lucie Pultrová. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy 2015.

19. Zimmermann, R. The Law of Obligations. Roman Foundations of the Civilian Tradition. Oxford: Claredon Press 1996. CrossRef

Creative Commons License
Římskoprávní základy úpravy závislé práce is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení