AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 65 No 1 (2019), 19–32

Právní postavení sportovních trenérů v české republice

[Legal Position of Sport Coaches in the Czech Republic]

David Kohout

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2019.3
zveřejněno: 22. 03. 2019

Abstract

This article seeks to review the legal position of sport coaches in the Czech Republic. It examines the general legal framework for their activity in terms of the applicable public and private law regulation. More specifically it looks into the contractual basis of their relationship with sport clubs and individual athletes, which is very variable in terms of the types of contracts used under the Czech law and usually using other types of contracts than employment contract. The reason for this can seen principally in the absence of specific sport-based type of contract, which would be foreseen for such legal relationships in the Czech Republic (in contrast to a number of other countries, which adopted legislation in this respect). From another perspective, this article also discusses the impact of internal regulation of sport associations on the performance of coaches’ duties in the respective sport discipline. This regulation also has significant impact on the coaches as it governs the system of their licencing and thus sets out eligibility criteria for exercising their profession.

klíčová slova: coach; sports law; sport; sports contracts

reference (7)

1. Colucci, M. Foreword. In: VANDELLÓS ALAMILLA, J. F. Football Coach-related Disputes. A Critical Analysis of the FIFA Players' Status Committe Decisions and CAS Awards. B. n.: Sports Law and Policy Centre, 2018.

2. Greguš, J. Vyváženosť práv a povinností medzi športovou organizáciou a športovcom v zákone o športe. In: Barancová, H., Olšovská, A. (eds.) Súčasný stav a nové úlohy pracovného práva. Praha: Leges, 2016, s. 367–369.

3. JURKA, H. Právní úprava profesionálního sportu v České republice a v zahraničí. Praha: Wolters Kluwer, 2018.

4. Pichrt, J. (ed.). Sport a (nejen) pracovní právo. Praha: Wolters Kluwer, 2014.

5. Pichrt, J. Profesionální sportovec zaměstnancem? In: Pichrt, J. (ed.). Sport a (nejen) pracovní právo. Praha: Wolters Kluwer, 2014.

6. SEPEŠI, P. Závery okrúhleho stola k téme odvodov profesionálnych športovcov – zamestnancov. Záznam a závěry diskuze v rámci kulatého stolu na konferenci "Šport a právo 2018", dostupné online na http://www.ucps.sk/Zavery_okruhleho_stola_k_teme_odvodov.

7. Stádník, J. Sportovní činnost a závislá práce. In: Pichrt, J. (ed.). Sport a (nejen) pracovní právo. Praha: Wolters Kluwer, 2014.

Creative Commons License
Právní postavení sportovních trenérů v české republice is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení