AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 63 No 4 (2017), 137–144

Merklovo obecné právo správní a Pošvářovy obecné pojmy správního práva v komparativním pohledu

[General Administrative Law by Merkl and General Concepts of Administrative Law by Pošvář in a comparative view]

Pavel Maršálek

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2017.27
zveřejněno: 20. 12. 2017

Abstract

The paper compares two books: the celebrated General Administrative Law by Merkl and the half-forgotten General Concepts of Administrative Law by Pošvář. Their authors espouse normativism: As for Merkl, its Viennese branch; and Pošvář, the Brno branch. They do so undogmatically. Both works are up to a high standard, although Merkl’s work has the character of a monograph and that of Pošvář is propaedeutic. Differences between them largely lie in their scope, thoroughness of treatment and circumstances in which they were written. Some differences of opinion are also noticeable. What matters is that these books can be used as a source of information and inspiration although the world and administrative studies have since covered a great distance.

klíčová slova: normativismus, ryzí nauka právní, správní právo, správní věda, dějiny správní vědy

reference (8)

1. Moudrost věků. Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Weisheit der Zeitalter. Lexikon der lateinischen Denksprüche, Sprichwörter und Redewendungen (Praha 1988).

2. Vladimír Mikule, Správní právo v českých zemích (curriculum vitae) Verwaltungsrecht in den tschechischen Ländern (curriculum vitae), in: Právnická fakulta Univerzity Karlovy 1348–1998 Juristische Fakultät der Karlsuniversität zu Prag 1348 – 1998 (Praha 1998) 88 f.

3. Richard Pomahač, Základy teorie veřejné správy Grundlagen der Theorie der öffentlichen Verwaltung (Plzeň 2011).

4. Ladislav Vojáček, Jaroslav Pošvář, in: Petra Skřejpková (Hrsg.), Antologie československé právní vědy v meziválečném období (1918–1938) Antologie der tschechoslowakischen Rechtswissenschaft in der Zwischenkriegszeit (Prag 2009) 472–475.

5. František Weyr, Československé právo správní. Část obecná Tschechoslowakisches Verwaltungsrecht. Allgemeiner Teil (Brno 1922).

6. František Weyr, Teorie práva [Rechtstheorie] (Brno – Praha 1936).

7. František Weyr, Úvod do právnického studia (normativní teorie) Einführung ins juristische Studium (normative Theorie) (Brno 1946).

8. František Weyr, Základy filosofie právní (nauka o poznávání právnickém) Grundlagen der Rechtsphilosophie (juristische Erkenntnisgewinnungskunde) (Brno 1920).

Creative Commons License
Merklovo obecné právo správní a Pošvářovy obecné pojmy správního práva v komparativním pohledu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení