AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 63 No 4 (2017), 123–135

Proč nepotřebujeme člověka při legislativním vymezení pojmu fyzické osoby?

[Why We Do Not Need a Human Being in the Legislative Definition of the Natural Person?]

Karel Beran

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2017.26
zveřejněno: 20. 12. 2017

Abstract

The aim of this article is to answer the question why we do not need “a man” in the legislative definition of a physical person. The author shows that in the Czech legal order we can identify two different possible approaches how to define according to the law what should be understood as a physical person. The first concept is based on a man to whom belong obligations and rights, while the latter concept is based on the ability to be a bearer of rights and obligations which belong not to a man, but to a physical or juristic person. The author believes that the second construction of a person is based on the pure legal science, which influenced precisely the construction of a person contained in the Civil Code of 1964 – this definition did not need “a man” to define the concept of a person.

klíčová slova: osoba, fyzická osoba, právnická osoba, personifikovaný soubor norem, bod přičitatelnosti, Kelsen, Weyr

reference (9)

1. <bez popisu>

2. Kelsen, H.: Allgemeine Staatslehre. Bad Homburg, Berlin, Zurich: Verlag Max Gehlen, 1966.

3. Kelsen, H.: Hauptprobleme der Staatslehre. Tübingen 1911.

4. Kelsen, H.: Reine Rechtslehre. 2. Auflage. Wien: Veralg Franz Deuticke, 1960.

5. Krčmář, J.: Právo občanské I. Praha 1927.

6. Matějka, J.: Pojem veřejnoprávní korporace. In: Sborník věd právních a státních, Praha 1929.

7. Sedláček, J.: Občanské právo československé. Všeobecné nauky. Brno 1931.

8. Thöndel A. K.: Stručný historický vývoj občanského práva na českém území. In Dvořák, J., Švestka, J., Zuklílnová, M. et al.: Občanské právo hmotné, svazek 1., Praha: Wolters Kluwer, 2013.

9. Weyr, F.: Základy filosofie právní. Brno 1920.

Creative Commons License
Proč nepotřebujeme člověka při legislativním vymezení pojmu fyzické osoby? is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení