AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 61 No 4 (2015), 183–190

Menšiny bez hranic?

[National Minorities without Borders?]

Helena Hofmannová

zveřejněno: 06. 01. 2016

Abstract

The article deals with the negative impact that a criterion of the existence of the mother country of a minority might have on the protection of national minorities. It works on the approach by the Council of Europe, particularly of the Advisory Committee on the Framework Convention on the Protection of National Minorities, to the conception of a national minority and its members. Under this approach, the criterion of the existence of a mother country as a definitional feature of a national minority is deemed as a so-called suspicious criterion, in the consequence of which an undesirable distinction between individual minorities is made. This approach is based on the key principles of the Council of Europe in the field of the protection of national minorities which are the principles of universality, flexibility and equality. The article also deals with other so-called suspicious criteria when defining national minorities based on stances of the Advisory Committee adopted while monitoring the implementation of the Framework Convention in individual states.

klíčová slova: The Advisory Committee (of the Council) on the Framework Convention on the Protection of National Minorities; universality; flexibility and equality; national minorities having a mother country; ethnic minorities; definition of a national minority; so-called suspicious criteria when defining minorities; a so-called closed definition; territorial criterion; state citizenship criterion; people in autonomous communities; migrants; “article by article approach” Poradní výbor Rady Evropy k Rámcové úmluvě o ochraně národnostních menšin; univerzalita; flexibilita a rovnost; národností menšiny; mateřský stát; definice národnostní menšiny; tzv. podezřelá kritéria při definici menšin; tzv. uzavřené kritérium; územní kritérium; kritérium státního občasntví; obyvatelé autonomních společenství; migranti; kontrola „článek po článku“

Creative Commons License
Menšiny bez hranic? is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení