Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 2 (2013), 79–85
Unijní občanství a evropská identita
Jiří Zemánek
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Union Citizenship and European Identity Union citizenship had to be designed (Maastricht, 1992) as “a chance to reflect political imagination” bridging the community of economic liberalisation with a due political union to come. Instead, it is the national, not supranational law which guarantees largely the legal value of Union citizens’ rights (to vote at elections to EP, of diplomatic protection etc.). No reinforcement of the Union citizens’ status has been seriously attempted by the European law-maker yet. However, the ECJ case law extended the scope of the Member States’ responsibility for social rights of migrating persons. Is the anthropocentric drive of the European integration over? Or has the capacity of the Member States to achieve a political compromise been already exhausted? The way of coping with the financial crisis (“post-democratic executive federalism”) shows a lack of idea (finality) about the role of Union citizens in the constitutional system of the EU. The EU as an entity exercising (performing) pooled sovereignty of the Member States through the multilevel system of governance is missing a consistent identity-promoting policy for its citizens. Since the EU – unlike states – cannot rely on its own demos originating in ethnical, historical, cultural, emotional etc. facts, the only basis of its citizen’ identity maybe “intangible” goods like fundamental principles and values, tolerance of diversity within unity or European political and legal culture. They may be shared in networks of e-communication, too, forming part of a Europe-wide public debate as the basis of a deliberative and participative transnational democracy in the European Union. The European and national identities stand not in a contradictory, but complementary relationship („win-win“ game). The role of academia must be stimulating in this respect.
klíčová slova: EU citizenship; nationality; scope of rights; case law of the Court of Justice EU; contextual individualism; shared values; postdemocratic expertocracy; transnational democracy; multilevel dimension of European identity občanství EU; státní příslušnost; rozsah práv; judikatura Soudního dvora EU; individualizovaný rozměr; sdílené hodnoty; postdemokratická expertokracie; transnacionální; demokracie; evropská identita jako vícevrstvá kategorie
Unijní občanství a evropská identita is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478