Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 2 (2013), 67–77
Každý spotřebitel, nebo jen občan EU: kdo je chráněn spotřebitelským právem EU?
Václav Šmejkal, Petr Navrátil
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Every Consumer or EU Citizen Only: Who Benefits from Consumer Protection Law? In EU law notion of consumer is of crucial importance. Each EU instrument defines consumer for its own purposes. Despite being phrased in different ways, the vast majority of the definitions of consumer found in EU legislation share a common core. Accordingly, a consumer is a natural person, who is acting outside the scope of an economic activity. This paper is based on the hypothesis that this universally recognized definition of consumer in EU law, as individual acquiring goods or services for direct use or ownership rather than for resale or use in production and manufacturing, is not sufficiently accurate. The purpose of this paper is to analyse EU consumer protection law. The reason for this research is that EU consumer protection law development brought a shift in paradigm and currently there are strong interrelations between the role of the consumer and of the citizen of the EU. The paper is composed of six parts, each of them dealing with different aspects of EU consumer protection law. Part One is introductory and defines basic terminology used in the paper. Part Two examines the notion of consumer in EU law. Part Three is an analysis of relevant legal acts and it provides an outline of relevant case law. Part Four concentrates on problems resulting from fragmented EU consumer protection law. Part Five focuses on development of EU consumer protection law as well as on expected development in this field. Conclusions are drawn in Part Six. The main aim of the paper to analyse relevant EU consumer protection law and to examine notion of consumer under EU law has been reached. The paper has shown that there are similarities, but also differences, between rights granted to consumers and rights granted to citizens. Both have rights which have been extended in practice of Court of Justice of the EU. We conclude that EU consumer law is merging with EU citizenship.
klíčová slova: EU citizenship; consumer protection; EU law; fundamental rights; EU legislation for consumers občanství EU; ochrana spotřebitele; právo EU; základní práva; právní akty EU na ochranu spotřebitele
Každý spotřebitel, nebo jen občan EU: kdo je chráněn spotřebitelským právem EU? is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478