AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 225–237

Odborný zájem o menšiny na počátku 20. století a Menšinové muzeum v Praze

Andrej Sulitka

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

A Specialist Interest in Minorities in the Beginning of the 20th Century and the Minority Museum in Prague The paper outlines selected issues which illustrate a specialist and political interest in minorities in the beginning of the 20th century. The author relies on the collections of the “Minority Museum 1909–1920” as kept by the National Archives in Prague. He focuses on the period before WWI when Czech national interests were represented by societies, whose objective was to act as protective elements of national unity against Germans. The platform to achieve the objective was provided by the Central Educational Fund, the National North Bohemian Union, the National Bohemian Forest Union, the National Union for Eastern Moravia, the National Union for South-West Moravia, and the Opava Fund for Silesia. The wide range of topics dealt with by these institutions culminated in 1909 when the building of the Minority Museum in Prague as a union institution started. The article shows three areas of activity of the Minority Museum in Prague before WWI, namely (a) holding a private census in reaction to the official census where the state identified for example the communication language, which was considered by the Czech activists detrimental to the rights of the Czech minority; (b) collecting questionnaires aimed at the enquiry regarding the national, economic and cultural situation of the Czech minority in the mixed Czech-German regions; (c) attempts to publish a specialized minority journal, i.e. the Minority Collection journal (1914) which indirectly followed the journal entitled the Minority Revue (1912–1913) published by the Union of Fund Teachers and Foster Mothers.

klíčová slova: minority protection societies in the beginning of the 20th century; perception of minority issues before WWI; mixed Czech-German regions;Czech-German coexistence; specialist interest in minorities; the Minority Museum in Prague; private census; questionnaire survey regarding the national, economic and cultural situation of the Czech population; publishing activities of the Minority Museum menšinové ochranné spolky na začátku 20. století; vnímání menšinových otázek před první světovou válkou; národnostně smíšené česko-německé oblastí; česko-německé soužití; odborný zájem o menšiny; Menšinové muzeum v Praze; soukromé sčítání lidu; dotazníkové akce o populačních, národnostních a hospodářských a kulturních poměrech českého obyvatelstva; publikační činnost Menšinového muzea

Creative Commons License
Odborný zájem o menšiny na počátku 20. století a Menšinové muzeum v Praze is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení