Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 215–224
Existuje moravský národ a moravská státnost?
Pavel Maršálek
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Is There a Moravian Nation and a Moravian Statehood? For more than twenty years, some parties have been promoting the existence of an autonomous Moravian nation, requesting the establishment of separate land constitution for Moravia, or the reconstruction of the Czech Republic into a federation. From a political perspective, these parties represent a marginal force, however, their ideology has been, to a certain extent, positively perceived by the public. Moravists follow older advocacy of “Moravian rights”. The core of their arguments is to emphasize one thousand years of the tradition of Moravia and Moravians. They claim that inhabitant of Moravia are not Czechs although they live with Czechs in one state. Historical arguments are supported by genetic, linguistic and cultural differences between Czechs and Moravians. In reality, there is nothing like a Moravian nation. There is no uniform Moravian language but only individual Moravian dialects. Inhabitants of Moravia do not differ from those in Bohemia; on the contrary, most Moravians consider themselves Czechs, as was the case of their antecedents who declared themselves as members of the Czech nation to avoid the threat of Germanization in the 19th century. That was the moment they became a nation – before there had been none. Whilst the Moravian nation did not and does not exist, the Moravian statehood did exist; however, it is just a part of history today. The activities of Moravists can be designated as ethnoregionalism; although they are welcome only by a marginal part of the public they should not be disregarded. These activities cannot be considered extremist or separatist; however, they may represent a threat aimed at the division of the uniform Czech nation and further division of the territory. Such scenario is most likely unrealistic and the status quo will be preserved, but the Moravist separatism during WWII should warn us. What will become a reality will be definitely shown in the future.
klíčová slova: Moravism; Moravia; Moravians; Moravian language; Moravian separatism; Moravian nation; Moravian statehood; ethnoregionalism; nationalism; Czech state moravismus; Morava; Moravané; moravština; moravský separatismus; moravský národ; moravská státnost; etnoregionalismus; nacionalismus; český stát
Existuje moravský národ a moravská státnost? is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478