AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 103–113

Vybraná témata týkající se menšin z pohledu psychologie

Hedvika Boukalová

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

Selected Issues of Minorities from the Perspective of Psychology The article offers a certain selection of relevant psychological views upon minorities. It attempts to bring in interesting and widely applicable theoretical conceptions – Hofstede’s theory of national cultures, the aspects of intercultural communication which, from the perspective of psychology, may be significant in the interaction between the majority society and minorities. The context of such communication may give rise to so-called ethnophaulisms as expressions incorporating ridiculing designation of a particular minority, based usually on certain stereotypes regarding this minority. Psychology deals with conditions under which stereotypes and ethnophaulisms arise; it attempts to find ways of treating and mitigating them. The article also focuses on other communication characteristics which may vary among various cultures; for example, it may include control over non-verbal expression, various types of greeting, addressing people within the given culture, etc. The article briefly deals with adaptation of migrants to the conditions of the majority culture. In conclusion, specific issues arise in the area of the application of psychology in practice (such as forensic psychology). The psychological view on the issues of minorities appears to be relevant (a) due to newly emerging minorities resulting from migration, and (b) within the context of improving relations with some minorities which have been a traditional part of our society.

klíčová slova: intercultural psychology; Hofstede’s typology of national culture; prejudice and stereotypes; adaptation of minorities; intercultural communication; communication etiquette; ethnophaulisms interkulturní psychologie; Hofstedeho typologie národních kultur; předsudky a stereotypy; adaptace menšin; interkulturní komunikace; komunikační etiketa; etnofaulismy

Creative Commons License
Vybraná témata týkající se menšin z pohledu psychologie is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení