Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 58 No 2 (2012), 101–117
Nová role mezinárodního práva soukromého a procesního v evropské integraci? (kritická skica)
[The Role of Private International Law (conflict of Laws)]
Luboš Tichý
zveřejněno: 01. 02. 2015
Abstract
The Role of Private International Law (conflict of Laws) The study answers basic questions regarding the current state of Private International and Procedural Law. Foremost, it confirms the hypothesis that the significance of PIL will decline in the European Union as a result of the integration process. This is caused by the fact that the functioning of the internal market means the enforcement of rights which presumes the free movement of enforcement titles within a unified legal and judicial system. The harmonization of conflict of law and procedural norms translates into a decrease of its plurality, a lower incidence of problems and thus also a limitation in the application of PIL and conflict of law norms. Conflict of law norms change their essence, whereas simultaneously their application is limited by the institution of recognition whose significance is on the rise. In this sense, the significance of International Procedural Law compared to International Private Law is rising as well. Within the smooth functioning of a further advanced internal market it becomes necessary widen the competencies of the EU in the sense of further unification and the creation of a E uropean International Private Procedural Law Codex Private and Procedural International Law do not have to be actively reformed as the change of its essence occurred spontaneously as a further result of harmonization of these branches in the EU . Special schoolings for a limited number of judges specialized in this area on the European level would certainly lead to more effective enforcement of law and thus better functioning of the courts.
klíčová slova: private international law; procedural international law; recognition of rights; recognition of decisions; change of paradigms; increase in effectiveness of the internal market; decrease in the level of conflicts of law; decreased significance of private; international law and procedural international law mezinárodní právo soukromé; mezinárodní právo procesní; uznání práv; uznání rozhodnutí; změna paradigmat; zvýšení účinnosti vnitřního trhu; pokles úrovně kolizního práva; omezení významu mezinárodního práva soukromého a procesního
Nová role mezinárodního práva soukromého a procesního v evropské integraci? (kritická skica) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478