AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 58 No 2 (2012), 77–100

Překonávání principu teritoriality v evropském soutěžním právu

[Territoriality]

Luboš Tichý

zveřejněno: 01. 02. 2015

Abstract

The aim of this treatise is to investigate a certain segment of cooperation among regulatory authorities in the area of cartel law on the basis of regulation No. 1/2003/EC . Within this framework the administrative acts of these authorities and their character are analysed in regards to their actual functioning as well as the functioning of economic competition and the internal market. The study tried to change paradigms in this area. In contrast to the prevailing opinion the study comes to the conclusion that the legal acts (the decisions) of the cartel authorities of the EU member states ought to be qualified as transnational administrative acts which are issued under the authority of the EU within the application of European law. In all member states, the effects of transnational acts are fundamentally the same as they are within the jurisdiction in which they are issued. Such an act binds every affected party, including all state authorities of the member states. Its acceptance in other member states is based on the principle of reciprocal recognition of national legal systems within the EU . Despite the non-existence of an explicit positive provision it is possible to derive from the aim, the arrangements and the principle of European law a general obligation to respect the ETA (European Transnational Act). The ETA has to fulfil general conditions corresponding to the basic values of European law and it especially cannot be in conflict with basic procedural rights. On the basis of a constitutional legitimising authority law, a national authority is authorized and required to review these conditions. The public policy has a lower standard of strictness in regards to the comparative system of court decisions within the EU . For the solution of de lege ferenda it is necessary to change regulation 1/2003/EC , just like the acts of individual ordinances were explicitly understood to be ETA s; hereby arriving at a clear result which can also be derived under the given legal layout (de lege lata).

klíčová slova: Competetion law; European Transnational Act; Regulation 1/2003/EC; Cooperation of national competition authorities; recognition; direct effect; Public policy soutěžní (kartelové) právo; evropský transnacionální akt; nařízení 1/2013/ES; spolupráce národních kartelových úřadů; uznávání; přímé působení; veřejný pořádek

Creative Commons License
Překonávání principu teritoriality v evropském soutěžním právu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení