AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 58 No 2 (2012), 51–73

Soudní spolupráce v Evropském ústavním prostoru po východním rozšíření Evropské unie

[Judicial Cooperation in the European Constitutional Space after the Eastern Enlargement of the European Union]

Tomáš Dumbrovský

zveřejněno: 01. 02. 2015

Abstract

Judicial Cooperation in the European Constitutional Space after the Eastern Enlargement of the European Union The article’s objective is to rethink the current understanding of the European constitutional space in light of the Eastern enlargement that brings a different constitutional thoughts and language of the CEE constitutional courts (and scholars) into this space. The current scholarship understands the European constitutionalism as based on co-existence of MS constitutions and the EU ‘constitutional charter’. The peaceful co-existence is ensured through a dialogue between the constitutional interpreters (constitutional courts and the Court of Justice). This constitutional construct replaces the Kelsenian system, which has worked well in centralized sovereign state of Westphalian type, but is an obstacle for development of poly-centered European Union. After the fall of the communist regimes, CEE countries were faced with re-constitutionalization. They looked into their democratic interwar past and revived old concepts, although sometimes enriched with western constitutional solutions and human rights achievements. However, this decision mostly neglected fifty-year development of Euro-Atlantic constitutionalism. After fifteen years of constitutionalization, the old concepts rooted (back) in these systems. Such an inherent vision of legal order makes it intellectually difficult for the new Member States’ constitutional courts to grasp the idea of constitutional pluralism, which they try to avoid by dragging the European legal order into their national legal orders. This foreign element in the European constitutional space creates a new dense and complicated network of channels of cooperation and its modes. Especially in the area of material inter-judicial cooperation, the constructive dialogue mode is vastly compromised by unilateral actions that are closer to bargaining than dialogue. However, the declared openness of a vast area of constitutional law towards effects of the European constitutional principles and, though unwelcome, reformulation of EU law requirements into national constitutional obligations promises to lead to much needed transformation of constitutional culture in the postcommunist states.

klíčová slova: European law; constitutional law; constitutional pluralism; Court of Justice of the EU; Constitutional Court of the Czech Republic; Constitutional Court of the Slovak Republic; judicial cooperation; Eastern enlargement; preliminary question; transfer of competences Evropské právo; ústavní právo; ústavní pluralismus; Soudní dvůr EU; Ústavní soud ČR; Ústavní soud SR; soudní spolupráce; východní rozšíření; předběžná otázka; přenos pravomocí

Creative Commons License
Soudní spolupráce v Evropském ústavním prostoru po východním rozšíření Evropské unie is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení