AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 45 No 1 (1999), 51–56

Bilance a mýtus ústavy z roku 1920 v konstitučním myšlení

[Balance and Myth of the Constitution of 1920 in Constitutional Thinking]

Pavel Peška

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.276
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

The content of the paper by Prof JUDr. Pavel Peška, DrSc., is expressed in its title “Balance and Myth of the Constitution of 1920 in Constitutional Thinking”. The author finds the advantages of the constitution mainly in its democratic character as well as in its juristic culture. Among its shortcomings he mentions first of all Czecho-slovakism (since 1927 Slovakia was just one of four countries constituting Czechoslovak Republik), the unsolved issue of Sub-Carpathian Ukraine, overgrown centralism, the formally weak position of president (principle of contrasignature), two chambers of the Parliament and the limitation of selfgovernment (1/3 of the members of regional and country authorities is appointed and the chairman of the body can even veto decisions of the authority). Further Prof. Peška monitors the historic destiny of constitution of 1920. The author briefly depicts the development and conflicts of opinions on the new constitution in the course of arguments about it (motions by Prof. Kubeš, Dr. Táborský and Prof. Vladimír Procházka). Then he considers the relationship between the constitution of 1948 and that of 1920. The new constitution on the one hand follows the constitution of 1920, but at the same time it lays down “3 N”, i.e. nationalization, solving national issues and system of national committees, and it also includes so-called social rights of citizens. The author labels this constitution as fictitious, while the real constitution is the leading role of the Communist Party both in the state and in the society. The constitution of 1960 then gets rid of the merely formal effect of the democratic principle of division of power and juristic formulation of civil rights. Some indications of a revival of the First Republic constitution myths appeared in the sixties, in particular in the year 1968. But as a result of notorious facts the only outcome of all the efforts was federalization.

Creative Commons License
Bilance a mýtus ústavy z roku 1920 v konstitučním myšlení is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení