Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 45 No 1 (1999), 47–50
Mocensko-politická manipulace s dějinami první republiky
[Power Manipulation and Political Manipulation of History of the First Republic]
Věra Olivová
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.275
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
Prof PhDr. Věra Olivová, DrSc., presented a contribution called “Power Manipulation and Political Manipulation of History of the First Republic”. She pointed out that this relatively short period of the history of our State managed to provoke criticism by so many and so diverse powers. The varied powers emerged not only among the contemporaries of the First Republic, but they have been trying to create its false image Jong after the First Republic became history itself. Its democratic character irritated Germany, Italy and even Poland. Germany considered independent Czechoslovakia to be a “historic error”, an attempt to break “a thousand years’ bonds of appurtenance of Czech space to German Reich”. The view was repeated also by Czech fascists and other groups collaborating with German occupying forces. But the First Republic was condemned as a bourgeois or even imperialist state also by the communist party, even after 1948. However, the richness of historic facts fought for itself and brought about a positive image of the era in the work of new generations of historians. The author of the contribution criticizes the fact that not even after 1989 was the new space for democracy used for the recreation of traditions of the First Republic. She reminds us of the influence of a work, whose authors are hidden under pseudonym Podiven. Prof. Olivová reminds us that creation of an independent state is negatively assessed in the work and its end is explained by “fatal decay from inside”. Politics of T. G. Masaryk and mainly Dr. Edvard Beneš are principally refused there. These views have been influencing many present politicians and journalists in their assessment of the First Republic. However, the author expresses her firm conviction that historic truth and historic documents will contribute to the creation of a truthful image of the First Republic.
Mocensko-politická manipulace s dějinami první republiky is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478