AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 43 No 2 (1997), 19–31

Vznešenost a urozenost právníků v představách právní vědy pozdního středověku a raného novověku

[Nobility of Lawyers in Imaginations of Jurisprudence During Late Middle Ages and Early Modern History]

Valentin Urfus

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.247
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

The summarised article gives an outline of opinions characteristic of jurisprudence theory on the noble origin of lawyers. In other words, the opinion that a graduated doctor of either law is in his social status equal to an aristocrat by birth. This theory had been developed by the general legal doctrine no later than the 14th century. Then, the personality of fundamental importance was obviously Bartolus de Saxoferrato, even though the very beginnings can be traced back to the glossators. These opinions acquired new stimuli in the period of humanism and renaissance. The new era brought along new appreciation of academic intelligentsia. As a result the traditional attitudes concerning the nobility of academic intelligentsia were changed and occasionally made relative. In the end this development had basically two consequences. One of them was the emergence of the status of the French “noblesse de robe”, which was quite independent of the original medieval jurisprudence theory. The ether consequence was mainly reflected in German legal science of the 17th and 18th centuries. What was typical of it was the conviction that a doctor of law was equal to a nobleman by birth – an opinion held as long as in the enlightenment era of the 18th century – even though at that time we could already see attempts to define the issue in a new and not purely formal way.

Creative Commons License
Vznešenost a urozenost právníků v představách právní vědy pozdního středověku a raného novověku is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení