AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 43 No 2 (1997), 7–17

Omezování přepychu v římském právu

[Limits Laid Upon Luxury in Roman Law]

Michal Skřejpek

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.246
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

Even though Roman Law is often mentioned as an example of a system of law where ownership is understood as actual and unlimited power over things, we may nevertheless encounter diverse restrictions placed on this institution. Limits placed upon various manifestations of luxurious ways of life is the case. This was effected most frequently by means of special laws adopted by popular assemblies – leges sumptuariae whereby the Romans were restrained mainly in their burial, feast and clothing expenditures. The oldest provisions regulating this area can be found as early as in the Code of the Twelve Tables. Other norms were lex Metilia de fullonibus dating back to 217 B.C., lex Oppia sumptuaria (215 B.C.), lex Orchia de coenis (181 B.C.), lex Fannia cibaria (161 B.C.), lex Didia sumptuaria (143 B.C.), lex Licinia sumptuaria (103 B.C.), lex Cornelia (81 B.C.), lex Iulia de vestitu et habitu (18 B.C.). Similar bans can be seen in the beginning of the principate era and they date back to the period of Emperor Tiberius rule. The last allusion to this type of norm was Nero’s restriction on the dishes offered in taverns. We find it interesting that the regulation provided by the Code of the Twelve Tables had long sufficed for the Romans and it was not until Rome began to accumulate wealth coming from its successful aggressive wars and dominated provinces (i.e. approximately since the Second Punic War) that the need to newly regulate this area came to be felt. Evidence shown through frequently repeated bans tell us that attempts to bring back ancient traditional morals were far from successful in the period of the Republic. Consequently the endeavour to regulate this area in the Empire was entirely abandoned.

Creative Commons License
Omezování přepychu v římském právu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení