Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 43 No 1 (1997), 87–96
Implementace směrnic Evropské unie v právním řádu České republiky
[The Implementation of EC Directives in the Legal System of the Czech Republic]
Jiří Zemánek
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.245
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
The Europe Agreement establishing an association between the European Communities and their member states, and the Czech Republic stipulates to ensure successive approximation of the Czech national – existing and future – legislation to that of the Community. It differs structurally from the Agreement on European Economic Area providing priority of the EEA-law to the national laws of its participants, who are not EC members. This autonomous process of making the Czech relevant legislation compatible with the Community one doesn’t challenge the Czech Constitution yet. Following the opinion of the European Commission, the analogous consideration of the implementation principles – developed for Member States by stare decisis of the European Court of Justice – by the countries endeavouring to join the EU is desirable (i.e., no literally identical adoption, but implementation corresponding with the goal pursued by the Directive; a generally binding national act; the effective access of individuals to their rights; a mere change of practice of the national public authorities wouldn’t be enough; the form, level of administration, instrumentality of adequate procedures and supervisory competencies and implementation techniques are governed exclusively by the national order; etc.). This way, an easier adoption of (remaining, but still enormous) “acquis communautaires” at the eve of the accession to the European Union could be supported. In addition, any fundamental changes in the Czech Constitution might be executed, aimed at, a. o., authorization of the Czech constitutional bodies to transfer some sovereign powers of State to the EU; provision of constitutional guarantees of supremacy, direct applicability and effect of new Community law in the Czech Republic; imposition of the duty on the Czech constitutional bodies to cooperate ex ante in the law-making process within the EU authorities; adjustment of derogation practice when adopting new national legal rules incl. general priority clauses as contained in some existing acts; supplementing the Czech system of judical protection of the rights of individuals by a reference to the preliminary ruling procedure under Art. 177 EC Treaty; guaranteeing the enforcement of Community decisions in Czech Republic (by analogy with the Act on Private International Law); imposition of state liability principle in the case of a “legislative disorder” (like non-implementation of a Directive); adjustment to the practice of promulgation of national laws vis-a-vis that of the Community.
Implementace směrnic Evropské unie v právním řádu České republiky is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478